Okul öncesi dönemde entegrasyon sınıflarında bulunan 5-6 yaş grubundaki normal çocukların ve sınıf öğretmenlerinin zihinsel engelli çocukların sosyal uyum davranışları hakkındaki algılamalarının incelenmesi
A Research on normal pre-school children's at the ages of 5 and 6, and class teachers' way of perceiving the adaptation behaviour of mentally retarded children
- Tez No: 70438
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Eğitim ve Öğretim, Home Economics, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Bu araştırma, okul öncesi dönemde entegrasyon sınıflarında bulunan 5 ve 6 yaş grubundaki normal gelişim gösteren çocukların ve sınıf öğretmenlerinin, zihinsel engelli çocukların sosyal uyum davranışları hakkındaki algılamalarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Coi ve Dodge (1983) tarafindan geliştirilen sosyometrik ölçümlerde ele alman kriterler esas alınarak oluşturulan anket formu kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu, entegrasyon programına katılan 140 normal gelişim gösteren çocuk, 13 zihinsel engelli çocuk ve bu sınıflarda görev yapan 20 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmada normal gelişim gösteren çocuklara ve öğretmene zihinsel engelli çocuğun sosyal uyum davranışlarını belirlemek amacıyla içerikleri aynı sorulardan oluşan anket formları uygulanmıştır. Elde edilen veriler“birlikte oyun ve diğerleri ile iletişim”,“paylaşma ve yardımlaşma”,“saldırgan davranışlar”olmak üzere üç grup altında toplanmış ve verilerin analizinde“Ki-Kare Testi”kullanılmıştır. Araştırma sonunda, normal gelişim gösteren çocukların, zihinsel engelli çocukların sosyal uyum davranışlarını öğretmenlere göre daha olumlu algiladiWan bulunmuştur. Zihinsel engelli çocukların sosyal uyum davranışları, normal gelişim gösteren çocukların yaşma göre değerlendirildiğinde, 5 ve 6 yaşındaki çocukların algılamaları arasında önemli bir fark gözlenememiştir. Ayrıca, normal gelişim gösteren kız ve erkek çocukların, zihinsel engelli çocukların sosyal uyum davranışlarını algılamaları arasında önemli bir fark bulunamamış ve algılamalarının olumlu yönde olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research has been done to examine how nonretarded children and the class teachers perceive the social integration behavior of mentally retarded children in 5 and 6 age group integration classes at preschool period. For this aim, a questionnaire, which was produced by taking the criteria developed by Coi and Dodge (1983) as a basis, has been used. The subject population of the research was consist of 140 nonretarded children and 13 mentally retarded children in an integration program, and 20 classroom teachers who work in this program. The nonretarded children and the teachers were given questionnaires that had the content of the same questions with the aim of determining the social integration behavior of mentally retarded children. The data gathered was grouped under three main categories as“cooperative play communication with others ”,“sharing and cooperation”and“aggressive behavior ”.“ Khi-square Test ”has been used in the data analysis. The findings of the research have shown that nonretarded children perceive the social integration behavior of mentally retarded children more positively than their teachers. When the social integration of mentally retarded children is evaluated according to the age of nonretarded children, no distinct difference has been observed between the perception of children at the age of 5 and 6. Also, no major difference has been observed between how girls and boys perceive the social integration behavior of mentally retarded children. The perceptions of both groups have been found to be positive. Key words : The education of mentally retarded children The integration of mentally retarded children Attitudes Social integration