Okulöncesi dönemdeki işitme kayıplı çocukların erken okuryazarlık becerilerinin işiten akranları ile karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comparative examination of the early literacy skills of children with hearing loss in preschool period with their hearing peer
  1. Tez No: 773146
  2. Yazar: GÜLTAÇ ERFİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVHİDE KARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, işitme kayıplı okul öncesi dönemdeki çocukların, erken okuryazarlık becerilerinin işiten akranlarıyla karşılaştırmalı olarak incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu, Van ve Bitlis illerinde okul öncesi dönemde 26 işitme kayıplı çocuk ile 26 normal işitmeye sahip toplam 52 çocuk oluşturmuştur. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden nedensel karşılaştırmalı modelde yürütülmüştür. Çalışmada işitme kayıplı ve işiten çocukların, erken okuryazarlık becerileri değerlendirilerek sonuçlar karşılaştırılmıştır. Veriler Erken Okuryazarlık Testi (EROT) kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS istatistik programı aracılığıyla, Independent Sample T Test ve Mann Whitney U Testi kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler sonucunda işitme kayıplı çocukların; sözcük bilgisi, sesbilgisel farkındalık, harf bilgisi ve dinlediğini anlama becerilerinde işiten akranlarına göre daha zayıf oldukları ve gruplar arasında anlamlı fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. EROT alt testlerine bakıldığında ise yalnızca sözcüklerin ilk sesini atma ve son sesini atma becerilerinde gruplar arasında anlamlı fark olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the early literacy skills of preschool children with hearing loss in comparison with their hearing peers. The study group consisted of 26 children with hearing loss and a total of 52 children with normal hearing in the pre-school period in Van and Bitlis provinces. The study was carried out in a causal comparative model, one of the quantitative research methods. In the study, the early literacy skills of hearing impaired and hearing children were evaluated and the results were compared. Data were collected using the Early Literacy Test (EROT). Data were analyzed using the SPSS statistical program, Independent Sample T Test and Mann Whitney U Test. As a result of the analysis, children with hearing loss; It was concluded that they were weaker than their hearing peers in vocabulary, phonological awareness, letter knowledge and listening comprehension skills, and there was a significant difference between the groups. When the EROT subtests were examined, it was seen that there was no significant difference between the groups only in throwing the first sound of words and throwing the last sound of words.