Ankara il merkezindeki anasınıfı öğretmenlerinin yeni eğitim programı konusundaki bilgi düzeylerinin saptanması
Investigating of preschool teachers' knowledge about the new early childhood curriculum
- Tez No: 70446
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYAN MAĞDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Eğitim ve Öğretim, Home Economics, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı anasınıfı öğretmenlerinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1994 yılında uygulamaya konulan yeni eğitim programı konusundaki bilgi düzeylerini saptamak ve bazı değişkenlerle program bilgileri arasındaki ilişkiyi incelemektir, ilişkisi incelenen değişkenler; öğretmenlerin mezun oldukları okul, hizmet içi eğitime katılıp katılmamaları, kendilerini yeterli görüp görmemeleri, okul ve hizmet yıllarıdır. Araştırmanın evrenini Ankara'nın merkez ilçelerinde ilköğretime bağlı anasınıflarında görev yapan öğretmenler oluştur maktadır. Örneklem ise bu evrenden basit rastgele örnekleme (random) yöntemi kullanılarak seçilen 284 öğretmenden oluş muştur. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan iki bölümden oluşan soru formu kullanılmıştır. Soru formunun birinci bölümü örneklemi oluşturan öğretmenlerle ilgili demografik bilgileri; ikinci bölümü, okulöncesi eğitim programlarını hazırlama ve yaptıkları uygulamalarını içeren sorulardan oluşmuştur. Araştırmadan elde edilen verilerin istatistiksel analizinde öğretmenlerin demografik özelliklerinin tanımlanmasında sayı ve yüzdeler, ele alınan bağımsız değişkenlerin program bilgileri ile anlamlı ilişkisinin incelenmesinde khi-kare testi ve beşten küçük değerler için Fisher kesin khi-kare testi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma sonuçları: Hizmet içi eğitime katılıp katılmama; öğretmenlerin hedef-hedef davranışları belirlemeleri, konuları ve etkinlikleri belirlerken dikkat ettikleri noktalar, konu analiz ve belirtke tablosundan yararlanma şekilleri, etkinliklerin uygulanmasında, yıllık ve günlük plan hazırlamada karşılaş-İİ tıkları güçlükler ve programla ilgili öneri ve görüşleri açısından önemli bir fark yaratmamıştır (p>0.05). Öğretmenlerin hizmet içi eğitime katılıp katılmamaları ile konuların ve eğitim durumları için kullanılan yöntem ve tekniklerin seçiminde dikkat ettikleri noktalar arasında önemli bir fark bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
İİİ ABSTRACT The aim of this reseach is to determine the knovvledge levels of kindergarten teachers on the new early childhood curriculum made effective by the Ministry of National Education in 1994 and to review the association between several variants and program details. So reviewed variants consist of graduation status of teacher his/her participating in -service education and their view of şelf- eligibility to that effect. The research domain is formed by the teachers who take actual commission in kindergarten classes under elementary education, in the central sub - provinces of Ankara. The sample is created by randomly selected 284 teachers out of said domain. Two parted questionnaire form is used as the instru- ment for data collection. The first part contains demographic information on the teachers and the second part deals with questions concerning preparation and application of pre-school education programs. in statistical analysis of the data obtained from the research, the numbers and percentages have been used to define demographic features.and chi-square test has been used to revievv significant relation of independent variants with program information, with Fisher chi-square test for values less than five. The significance level is regarded as 0.05. The research results do not represent a notable diffe- rence to the effect of participating in in- service education, teachers definitions for target- target attitudes, points of priority that are paid attention in determining subjects and activities, their means of utilization from subject analysis and indicative table, difficulties they have faced when applyingiv activities and eiaborating annual and daily programs and their suggestions and remarks relating to the program (p>0.05). A significant difference is revealed to the effect of considerations the teachers pay attention in selection of methods and technics used to determine means of participating in in-service education (p>0.05). No significant difference is created to the effect of teachers own view of self-eligibility, determination of target and target attitudes, points of priority in selecting subjects, their means of utilization from indicative table, ordering the acti¬ vities on öne day program, methods and technics in preparing educational status as well suggestions and remarks relating to the program (p>0.05), The difference between teachers own view of şelf eligi- bility and means of utilisation from subject analysis table, difficulties in pursuance of eiaborating annual and daily program is considered significant (p>0.05). Key VVords: Pre school education, kindergarten class, kindergarten educational program.