Endüstri 4.0'ın insan kaynakları yönetimi fonksiyonlarına etkisinin belirlenmesi: İzmir Organize Sanayi Bölgesi örneği
Determination of the impact of Industry 4.0 on human resource management functions: The cased of Izmir Organized Industrial Zone
  1. Tez No: 704468
  2. Yazar: DİDEM BEŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASENA ALTIN GÜLOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Endüstri 4.0 her geçen gün daha da önem kazanan bir kavram haline gelmiş, teknolojide yaşanan gelişmelerle birlikte etki alanını arttırmıştır. Teknolojinin hayatımızın önemli bir parçası olması, insanların hayatını kolaylaştırması, teknolojiyi yaşanan değişim ve dönüşümün odak noktası haline getirmiştir. Bu çalışma, Endüstri 4.0'ın İKY fonksiyonları üzerindeki etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Endüstri 4.0'ın beraberinde getirdiği yenilikleri, işgücü piyasasına taşımasıyla çalışma hayatını etki altına alırken, insan kaynağını da doğrudan bu değişim çemberine dâhil etmektedir. Bu değişim çemberinde İKY fonksiyonlarına dair insan kaynakları profesyonellerinin ortaya koyduğu iddiaların bu fonksiyonlarla örtüşen yanlarının olup olmadığı incelenmiştir. Bu çalışmada nitel araştırma deseninden yararlanılmış ve fenomenolojik yaklaşım kullanılmıştır. Görüşme tekniği çerçevesinde insan kaynakları profesyonelleriyle internet üzerinden yapılan görüşmelerde araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış sorular, araştırmanın öznelerini oluşturan 10 insan kaynakları profesyoneline yöneltilmiştir. Toplanan nitel verilerin analizinde NVivo 12 Pro yazılımından yararlanılmıştır. Araştırma bulguları dört tema altında ele alınmıştır. Bu bulgular, 'Temel Kavramlar', 'Endüstri 4.0 ve İKY', 'Endüstri 4.0 ve İşgücü Piyasası' ve 'Endüstri 4.0 ve İşletmeler' temaları altında incelenmiştir. Bu çalışma sonucunda, Endüstri 4.0'ın İKY fonksiyonlarına etki ettiği bulunmuştur. Bunun yanında değişim ve dönüşümden en çok etkilenen fonksiyonun işe alım ve eğitim olduğu tespit edilmiştir. Çalışma hayatında dijitalleşmeye olan talep arttıkça Endüstri 4.0'ın da İKY fonksiyonlarına etkisi sürmektedir. Endüstri 4.0'ın işgücü piyasası, işletmeler ve İKY üzerindeki etkileri kapsamlı bir şekilde incelendiğinde çalışan yetkinliklerinin, eğitim sürecinin ve işe alım fonksiyonlarındaki gelişimin uyum sürecine önemli katkılar sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0 has become a concept that gains more importance day by day, and it has increased its sphere of influence with the developments in technology. The fact that technology is an important part of our lives, making people's lives easier, has made technology the focal point of change and transformation. This study aims to reveal the effects of Industry 4.0 on human resource management functions. While bringing the innovations brought by Industry 4.0 to the labor market, it influences working life and directly includes human resources in this circle of change. In this circle of change, it has been examined whether the claims made by human resources professionals about human resources management functions overlap with these functions. In this study, qualitative research design was used, and phenomenological approach was used. The semi-structured questions prepared by the researcher during the online interviews with human resources professionals within the framework of the interview technique were directed to 10 human resources professionals who the subjects of the research were NVivo 12 Pro software was used in the analysis of the collected qualitative data. Research findings are discussed under four themes. These findings were analyzed under the themes of 'Basic Concepts', 'Industry 4.0 and HRM', 'Industry 4.0 and the Labor Market' and 'Industry 4.0 and Businesses'. As a result of this study, it has been found that Industry 4.0 affects HRM functions. In addition, it has been determined that the most affected function from change and transformation is recruitment and training. As the demand for digitalization in working life increases, Industry 4.0 continues to affect HRM functions. When the effects of Industry 4.0 on the labor market, businesses and HRM are examined in detail, it is evaluated that the development of employee competencies, training process and recruitment functions will make significant contributions to the adaptation process.