A knowledge representation tool for architectural spaces: A study on surgery units
Mimari mekanlar için bir bilgi görselleştirme aracı: Cerrahi birimler üzerine bir çalışma
- Tez No: 704469
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT TANYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İnşaat projelerinin niteliği çok çeşitlidir, bu süreçte farklı disiplinlerden ve organizasyonlardan çeşitli insanlar yer almaktadır. Bir tasarım aşaması benzersiz, karmaşıktır ve farklı kişilerin birleşimi ile uzmanlığını gerektirir. Tasarım deneyimini yakalamak ve yeniden kullanmak, daha iyi bir tasarım süreci ve verimli bina çözümleri geliştirmek için etkili bir yol olarak kabul edilir. Mekân bir binanın uzun vadeli bir parçasıdır; bu nedenle bu araştırmada bir mekân bilgisi yönetim yöntemi incelenmiştir. Teknolojinin yenilikçi gelişimi, nüfus artışı, değişen tıbbi bakım modelleri, hizmetler ve politikalardaki değişiklikler, sağlık tesislerindeki değişikliklere olan ihtiyacı artırmaktadır. Bununla başa çıkabilmek için sağlık tesisleri için standartlaştırılmış bilgi edinimi ve bilginin yeniden kullanımı süreci üzerine çalışma yapılmıştır. Bu araştırma için cerrahi üniteler sağlık tesislerinde en fazla risk yoğunluğuna sahip alanlar oldukları için seçilmiştir. Hastanelerin cerrahi birimlerindeki mekanlarla ilgili araştırmalar, önce literatür araştırmalarıyla sonra ise sağlık tesislerinin mimari tasarım sürecine katılanlar yoluyla yapılmıştır. Bilgi ve mekân sınıflandırması, bilgi yönetimi süreçlerinde kullanılabilmek için yapılmıştır. Sınıflandırmanın gösterimi UML sınıf diyagramı ile, görselleştirmesi ise dRofus adı verilen BIM tabanlı bir veri yönetim aracı ile yapılmıştır. Mekân verilerinin standartlaştırılmasıyla, sağlık hizmetlerinde bilgi yönetimi için tasarım bilgisinin görselleştirildiği yeni bir bilgi yaklaşımı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The nature of construction projects is very iterative and there are various people involved from different disciplines and organizations in the process. Design stage is unique, complex and require combination and expertise of different people. The capture and reuse of design experience is considered as an efficient way to promote a better design process and efficient building solutions. The smallest part in a building is the space. It is a long-term asset of a building; therefore, a space knowledge management method is studied in this research. The innovative progression of technology, growth in population, changing models of medical care and changes in policies, services increase the necessity for changes in healthcare facilities. To cope with this, the study on standardized knowledge acquisition and knowledge re-use process for healthcare facilities is made. Surgery units have been chosen for this research since they are the most risk intensive spaces in healthcare facilities. The research on spaces in surgery units of hospitals is made first through literature than among participants in architectural design process of healthcare facilities. The knowledge and space classification are made to be able to use in knowledge management processes. The representation of the classification is made with UML class diagram and visualization is made with a BIM-based data management tool, called dRofus. With standardization of space data, a new approach to tacit knowledge visualization is achieved, design knowledge visualization is made for knowledge management in healthcare facilities.