Farklı malokluzyonlarda maksiller santral diş kollum açılarının ve alt dudak yüksekliklerinin karşılaştırılması
Comparative evaluation of maxillary central incisors' collum angle and lower lip HEİGHT in different malocclusions
  1. Tez No: 704491
  2. Yazar: YASEMİN CANPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER GÜLYURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu retrospektif araştırmanın amacı, farklı malokluzyona sahip bireylerde, ortodontik tedavi planlamasını, biyomekaniğini, stabiliteyi etkileyen maksiller santral dişin kollum açısının ve alt dudak yüksekliğinin değerlendirilmesidir. Çalışmanın materyalini, 2017-2021 yılları arasında Biruni Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na ortodontik tedavi amacıyla başvuran bireylerin başlangıç lateral sefalometrik radyografileri oluşturmaktadır. Çalışmada toplam 200 radyografi malokluzyonlarına göre dört temel gruba ayrılmıştır. Tüm radyografiler AutoCAD programına aktarılıp sefalometrik ölçümler bu programda gerçekleştirilmiştir. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edilip, normal dağılıma uygunluk Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleriyle incelenmiştir. Gruplara göre kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Ki-kare testi kullanılmıştır. Üç ve üzeri gruplara göre verilerin karşılaştırılmasında Tek yönlü varyans analizi, Kruskal Wallis testi ve çoklu karşılaştırmalarda Tukey HSD, Tamhane's T2 ve Dunn testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this retrospective study is to evaluate the collum angle of the maxillary central incisor and lower lip height, which affect orthodontic treatment planning, biomechanics and stability, in individuals with different malocclusions. The material of the study consists of initial lateral cephalometric radiographs of individuals who applied to Biruni University Faculty of Dentistry Department of Orthodontics for orthodontic treatment between 2017-2021 years. In the study, a total of 200 radiographs were divided into four basic groups according to their malocclusions. All radiographs were transferred to AutoCAD program and cephalometric measurements were performed in this program. Data were analyzed with IBM SPSS V23 and conformity to normal distribution was examined with Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests. Chi-square test was used to compare categorical variables according to groups. One-way analysis of variance, Kruskal Wallis test were used to compare data according to groups of three or more, and multiple comparisons were examined with Tukey HSD, Tamhane's T2 and Dunn tests.