Osgood-schlatter hastalığında ultrasonografik tanı ve sınıflandırma
Ultrasonographic diagnosis and classification of osgood-schlatter disease
- Tez No: 704490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İPEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dr. Muhittin Ülker Acil Yard.ve Trav. Eğt. ve Arş. Has.
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma, klinik olarak Osgood Schlatter düşünülen hastalarda direkt grafi ve ultasonografi bulgularını korele etmek ve tanıda ultrasonografinin yeterliliğini göstermek üzere yapıldı. Ek olarak, patolojik bulguları tarif etmek üzere, apofiz ve periapofiziyal yumuşak dokulann her ikisinin de tutulum derecesine dayanan bir sınıflandırma kullandık. 94 hastanın 123 semptomatik dizi lateral radyografi ve yüksek rezolüsyonlu ultrasonografi ile değerlendirildi. Semptomatik dizlerin tümünde ultrasonografide pretibial kartilajda kalınlaşma mevcuttu. 92 dizin lateral radyografileri Osgood Schlatter lehine değerlendirildi. Ultrasonografide bu 92 hastanın tamamında tuberositas tibiada fragmantasyon , 21'inde patellar tendonda kalınlık artışı ve 32'sinde infrapatellar bursit bulguları tespit edildi. Ultrasonografi tuberositas tibia ve çevre yumuşak doku tutulumu konusunda tam bilgi verir. Tip I Osgood Schlatter hastalığı tanısında direkt radyografiye üstündür. Ultrasonografi Osgood Schlatter hastahğı tanısında ve evrelendirilmesinde kullanılabilir basit ve güvenilir bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
This study, was performed to correlate, X-Ray and ultrasonography findings of patients whom suspected to be Osgood Schlatter as clinically and to show the adequation of ultrasonography in diagnosis. In addition, to describing the pathologic findings we used a classification system based on the degree of involvement of both apophysis and the peri-apophyseal soft tissue structures. 123 symptomatic knee of 94 patients were evaluated by lateral radiographs and high resolution ultrasonography. The swelling of pretibial cartilage was present in all of the symptomatic knee on ultrasonography. The lateral radiographs of 92 symptomatic knee were evaluated as Osgood Schlatter disease. Tibial tuberosity fragmantation in 92 knee, patellar tendon thickening in 21 knee and bursitis of infrapatellar bursa in 32 knee were demonstrated by ultrasonography. Ultrsonography provides complete information on the involvement of tibial tuberosity and of the surrounding soft tissues. In the diagnosis of type I Osgood Schlatter disease, ultrasonography is superior to X-Ray. Ultrasonography is a simple and reliable method to diagnose Osgood Schlatter disease.