An algorithm for designing nonlinear springs, or nonlinear dampers, using a mechanical force generator and its application to an aircraft landing gear
Mekanik kuvvet jeneratörü kullanılarak lineer olmayan yay ve lineer olmayan damper tasarım algoritması ve uçak iniş takımına uygulanması
- Tez No: 704503
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞİT SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Mechanical Engineering, Aircraft Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
İniş takımı sistemi, çoğu uçakta bulunan ve uçağın iniş, taksi ve kalkış aşamalarında görev alan, en kritik uçak alt sistemlerinden biridir. Bu sistemin ana fonksiyonlarından biri, iniş sırasında uçağın kinetik enerjisinin bir bölümünü sönümlemektir. Bu görevi yerine getirmek için farklı tiplerde şok sönümleyiciler bulunmaktadır. Şok sönümleyicilerin performansı, hava-yağ tipi şok sönümleyicilerin bulunmasından sonra çok gelişmiştir. Buna rağmen, şok sönümleyicilerin performansının artırılması bugün hala endüstride ve akademide araştırmalara konu olmaktadır. Mekanik Kuvvet Jeneratörleri düşük sürtünme ve sarsma kuvvetleri ile bilinen ve yakın zamanda bulunmuş olan aşırı-kısıtlı mekanizmalardır. Mekanik Kuvvet Jeneratörlerinin en önemli özelliklerinden biri istenilen herhangi bir kuvvet karakteristiği için tasarlanabilme esnekliğine sahip olmalarıdır. Bu tez çalışması ana hatlarıyla üç kısımdan oluşmaktadır. Başlangıçta, Mekanik Kuvvet Jeneratörleri için bir tasarım yöntemi önerilmiştir. Bu tasarım yöntemi için Mekanik Kuvvet Jeneratörü iki farklı amaçla değerlendirilmiştir: lineer olmayan yay ve lineer olmayan damper. Sonrasında, iniş takımı modellemek için bir yay-damper modeli geliştirilmiştir. Geliştirilen bu model National Advisory Committee for Aeronautics tarafından gerçekleştirilmiş test sonuçları ile doğrulanmıştır. Bu yay-damper modeli kullanılarak, testte kullanılmış olan iniş takımı optimize edilmiştir. Bu optimizasyon sırasında kullanılan metotlar ve yaklaşımlar açıklanmıştır. Son kısımda, optimizasyonda belirlenen optimum yay ve damper karakteristikleri kullanılarak Mekanik Kuvvet Jeneratörü tasarımı yapılmıştır. Mekanik Kuvvet Jeneratörünün iniş takımı üzerinde uygulanabilirliği ve fizibilitesi sunulmuş ve tartışılmıştır. Tez boyunca Mekanik Kuvvet Jeneratörlerinin özel nitelikleri araştırılmış, farklı kullanım alanları değerlendirilmiş ve tezin sonunda önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The landing gear system is one of the most critical aircraft sub-systems that takes part in the landing, taxi and take-off phases of every aircraft. Its main function is the absorption of part of aircraft's kinetic energy during landing. There are different types of shock absorbers to perform this task. The performance of the shock absorbers has developed a lot after the invention of air-oil type shock absorbers. However, increasing the performance of these shock absorber elements is still a field of research followed by companies and institutions. Mechanical Force Generators, on the other hand, are novel over-constrained mechanisms that are known for low friction and shaking force properties. A very important property of Mechanical Force Generator is being flexible to be designed for any required force characteristic. This thesis study consist of mainly three sections. Firstly, a design methodology for Mechanical Force Generator design is developed. For this design methodology, Mechanical Force Generator has been considered for two different purposes: a non-linear equivalent spring and a non-linear equivalent damper. Then, spring mass damper model was developed for landing gear modeling. This model is validated against the results of a test performed by the National Advisory Committee for Aeronautics. Using a spring mass damper model, an optimization is sought on the landing gear used in this test. The methods and approaches to find the optimum spring and damper characteristics are explained. In the last, using the optimum spring damper characteristics determined in the optimization, the design of Mechanical Force Generator is followed for the landing gear. The applicability and feasibility of the design on landing gear are presented and discussed. Throughout the study, special properties of Mechanical Force Generator are investigated, and different areas it may be utilized are evaluated and recommended at the end of the study.