COVID-19 pandemi öncesi ve pandemi dönemi acil servise başvuran akut serebrovasküler hastalık vakalarının demografik, laboratuvar ve radyolojik yönden değerlendirilmesi
Demographic, Laboratory And Radiological Evaluation of the Cases Presented to the Emergency Department with Acute Cerebrovascular Disease During and Before the COVID-19 Pandemic
  1. Tez No: 704534
  2. Yazar: HATİCE KARAÇAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUZER COŞKUN, DR. BURAK DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Akut serebrovasküler hastalık (ASVH) acil servis (AS)'lerde sık rastlanan bir başvuru nedenidir. Bu çalışmada, pandemi döneminde COVID-19 enfeksiyonu ile görülen ASVH'ın pandemi öncesine göre farklılıklarının değerlendirilmesi amaçlandı. Metotlar: Bu retrospektif çalışmaya, 10 Mart 2019 ile 11 Mart 2021 tarihleri arasında, AS'e ASVH tanısı ile kabul edilen, 18 yaşından büyük, 112 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 67.94±14.53 yıl (dağılımı 21-92) ve 46'sı (%41) kadındı. Hastalar ile 11 Mart 2020 tarihinden öncesi kontrol grubu, sonrası vaka grubu olmak üzere iki grup oluşturuldu. Hastaların demografik, klinik özellikleri, laboratuvar ve görüntüleme bulguları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute cerebrovascular disease (ACVD) is a common reason for admission to emergency departments (EDs). In this study, it was aimed to evaluate the differences in ACVD patients during-with COVID-19 infection-and before the pandemic. Methods: This retrospective study includes 112 patients over 18 years of age, admitted to the ED with the diagnosis of ACVD between 10 March 2019 and 11 March 2021. The mean age was 67.94±14.53 years (range 21 to 92), and 46 (41%) were female. Two groups were formed, the group presented before March 11, 2020, denoted as the control group, all the rest were denoted as the case group. Demographic, clinical characteristics, laboratory and imaging findings were evaluated.