Nino Rota'nın hayatı ve 'Divertimento Konçertant' başlıklı eserinin kontrabas repertuvarına katkısı
Nino Rota's life and contribution of his piece titled as 'Divertimento Concertante' to the double bass repertoire
  1. Tez No: 704543
  2. Yazar: GİZEM SÖZERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFULLAH BURAK KARAAĞAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
İtalyan besteci Nino Rota, kendine özgü stilini film müziği ve kompozisyonlarına yansıtması bakımından 20. yüzyılın tanınmış bestecilerindendir. Dünya çapında ilgi ve beğeni toplayan, film müziklerine imza atmış olan bestecinin aynı zamanda oldukça geniş bir repertuvara sahip olduğu görülmektedir. Eserlerinde, özellikle sade ve etkili melodileri göze çarpmaktadır. Rota'nın 1967 ve 1971 yılları arasında bestelediği 'Divertimento Konçertant' isimli kontrabas için yazdığı eseri, teknik zorlukları ve müzikal yapısının etkileyiciliği ile kontrabas repertuvarının önemli eserlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Rota bu eseri Franco Petracchi'den ilham alarak bestelemiş ve ona ithaf etmiştir. Günümüzde eserin kontrabas sanatçıları tarafından sınav ve yarışmalarda sıkça seslendirilmesi, kişininin tüm ustalık ve yeteneklerini gösterebilmesine olanak vermektedir. Bu çalışmada, Rota'nın müzikal geçmişi, besteleri ve müzik stiliyle ilgili bilgiler verilerek,“Divertimento Konçertant”adlı eserinin, form ve müzikal yapısı açısından detaylı analizi yapılarak incelenmesi amaçlanmıştır. İnceleme sonucunda edinilen bulgular ışığında; eserin kontrabas repertuvarına olan katkısının açıklanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Italian composer Nino Rota is one of the well-known composers of the 20th century, in recognition of reflecting his unique style on movie soundtracks and compositions. It is seen that the composer has gained worldwide attraction and acclaim with his movie soundtracks and also has a very wide repertoire. His simple and influential melodies draw the attention an his works. Rota's 'Divertimento Concerto' is composed between the years of 1967 and 1971, is considered one of the important works of the double bass repertoire with its technical difficulties and impressive musical structure. Rota composed this piece inspired by Franco Petracchi, and dedicated it to him. Today, performing this piece in exams and competitions frequently by the double bass players allows to show all their mastery and skills. In this study, it is aimed to examine Rota's musical history, compositions, and musical style by giving detailed information about his work, 'Divertimento Concerto' in terms of form and musical structure. In the light of the findings obtained as a result of the review; it is aimed to explain the contribution of the work to the double bass repertoire.