Nino Rota'nın 'Kontrabas ve Orkestra için Divertimento Konçertant' başlıklı eserinin müzikal ve teknik açıdan incelenmesi
Musical and technical analysis of Nino Rota's 'Divertimento Concertant for double bass and Orchestra'
  1. Tez No: 699055
  2. Yazar: ASAL ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET HAMDİ ZAFER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
İtalyan besteci Nino Rota, 1911'de Milano'da doğdu ve 1979'da Roma'da ölmüştür. Rota, film müziği bestecisi olarak ün kazanmasına rağmen, aynı zamanda saygın bir konser müziği bestecisidir. Hayatı boyunca besteleri tarafından iyi karşılandı, izleyiciler ve önemli yorumcular tarafından büyük beğeni toplamıştır. 19.yy.'da İtalyan opera sanatı, bestecilik ve performans bakımından toplumsal desteği zirvede geçirmiş fakat 20.yy.'da değişen ve dönüşen politik şartlar diğer müzikal formlara daha sık alan açarak İtalyan bestecilerin adeta yeni bir eşiğin önüne taşınmalarını gerektirmiştir. Nino Rota, 20.yy'da İtalyan müziğini, Amerikan popüler şarkıları ve film müziğine harmanlayan en önemli bestecilerden biridir. Üretken bir besteci olan Nino Rota 150'ye yakın film müziğine ek olarak operalar, oratoryolar, oda müziği eserleri, orkestra çalışmaları, farklı çalgılar için çeşitli konçertolar ve solo piyano eserleri yazmıştır. Bu araştırmada Nino Rota'nın hayatı, eser listesi, Franco Petracchi'nin hayatı, eser listesi, Nino Rota'nın Kontrabas ve Orkestra için Divertimento Konçertant başlıklı eserin yazılış öyküsü ve bu eserin müzikal açıdan incelenmesi ve teknik problemlerin giderilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur. Araştırma kontrabas repertuarının en önemli eserlerinden biri olan, Kontrabas ve Orkestra için Divertimento Konçertant isimli eserini icra etmek isteyen müzisyenlere yardımcı olacağı ve bu konu üzerinde çalışma yapacak icracılar için kaynak oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Italian composer Nino Rota was born in Milan in 1911 and died in Rome in 1979. Although Rota gained a reputation as a soundtrack composer, he is also a respected concert music composer. Throughout his life, his compositions were well received by audiences and prominent commentators. In the 19th century, Italian opera art had its social support at its peak in terms of composition and performance but the changing and transforming political conditions in the 20th century made way for other musical forms and required Italian composers to move to a new threshold. Nino Rota is one of the most important composers who combined Italian music with American popular songs and film music in the 20th century. A prolific composer, Nino Rota has written operas, oratorios, chamber music, orchestral works, various concertos for different instruments and solo piano in addition to nearly 150 soundtracks. In this research, the life of Nino Rota, the list of works, the life of Franco Petracchi, the list of works, the writing story of Nino Rota's Divertimento Concertant for Double Bassand Orchestra and suggestions were made to examine this work from a musical point of view and to solve technical problems. This research is aimed to help musicians who want to perform Double Bassand Divertimento Concertant for Orchestra, which is one of the most important works of the double bass repertoire and to create a resource for performers who will work on this subject.