LGS hazırlanma sürecinde teknoloji kullanımının incelenmesi
Investigation of the use of technology in the preparation process of LGS
  1. Tez No: 704548
  2. Yazar: ÖZER DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FİKRET GELİBOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmada, ortaokul öğrencilerinin LGS'ye hazırlanma sürecinde teknoloji kullanım durumları ve teknoloji kullanımlarının sınavda aldıkları puana etkisi araştırılmıştır. Bu bağlamda; 2018-2019 eğitim öğretim yılında sınav sürecini yaşamış 200 öğrenci ile kompozisyon çalışması, sınava sürecini geçirmiş 410 öğrenci ile anket çalışması, sınav sürecini yaşamakta olan 140 öğrenci ile anket çalışması ve 5 öğrenci ile görüşmeler yapılmıştır. Öğrenciler iki gruba ayrılmıştır. Sınav sürecini yaşamış öğrenci deneyimleri ve sınav sürecini yaşamakta olan 1.grup ve eğitimde teknoloji kullanımlarının sınav puanına etkisini araştırmak için 2.grup. Eğitimde teknoloji kullanım durumlarının LGS puanına etkisi araştırılmıştır. Araştırma; verilerin toplanması, nicel yöntem kullanılarak ve aynı zamanda nitel veri toplama yöntemlerinden görüşmeler de yapıldığından karma desenden oluşan bir araştırmadır. Araştırma kapsamında teknoloji kulanım durumlarını belirlemeye yönelik anketler uygulanmıştır. Görüşme formu kullanılarak görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen nicel veriler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programında betimsel istatistikler, normallik testi için Kolmogorov-Smirnov, korelasyonu belirlemek için Sperman's rho kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada elde sonuçlara göre sınava hazırlanma sürecinde öğrencilerin bazılarının olumlu bazılarının olumsuz bir tutum içinde oldukları, eğitimde teknoloji kullanan öğrencilerin sınav puanının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, technology usage situations of middle school students preparing for LGS and their use of technology were investigated on the score they got in the exam. In this context; Examinations were conducted with 200 students who lived in the exam in the 2018-2019 academic year, a survey was conducted with 410 students, a questionnaire study with 140 students who were living the exam process, and interviews were conducted with 5 students. The students are divided into two groups. The students who have passed the exam are the 1st group, which is living the experimental and exam period, and the 2nd group to research the subject for the technology exam score in education. The effect of technology usage in education on the LGS score was investigated. Research; One of the interviews conducted in one of the methods of transaction collection, quantitative information collection and also qualitative data collection is research. In the research, questionnaires were applied to determine the technology usage situations. Interviews were made with the interview form. The quantitative data obtained were analyzed for descriptive statistics in the SPSS (Statistics Package for Social Sciences), Kolmogorov-Smirnov for normality test, and Sperman's rho images to determine correlation. According to the results obtained in the study, it was determined that the exam scores using technology in education were high, in some positive and some negative conditions.