Yeraltı maden ocaklarında iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları ve örnek risk analizi çalışması
Occupational health and safety applications and sample risk analysis study in underground mineries
  1. Tez No: 704553
  2. Yazar: HALİM USTA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA FANDAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Mining Engineering and Mining, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tez çalışmasında ilk olarak yeraltı maden ocaklarında iş sağlığı ve güvenliği başta olmak üzere sektörde karşılaşılan iş kazası ve meslek hastalıklarıyla ilgili bilgilere yer verilmiştir. Bu çalışmada metodoloji olarak Fine-Kinney risk değerlendirme yöntemi kullanılmıştır. Yeraltı kömür madeni işletmesinde tahkimat, nakliye, havalandırma, maden sahası, yeraltı toz ve gaz patlaması, yeraltı üretim yöntemleri, vagonlar ve raylar, stok alanı, toza, titreşime ve gürültüye maruziyet, elektrik, ergonomi, hijyen, çevresel faktörler, bakım ve onarım, kişisel koruyucu donanım, hava kompresörü, yangın, teknik personel bulundurma, personel işe başlatma, ağaç kullandırma atölyesi, yaşam (sığınma) odası faaliyetleri sırasında iş sağlığı ve güvenliği tehlike ve risklerinin tespit edilmesi ile bu risklere karşı ne tür önlemler alınabileceğinin tespit edilmesi hedeflenmiştir. Tespit edilen mevcut tehlike riskler tespit edilmiş olup düzenleyici önleyici faaliyetlere sonrasında kalan risklere yer verilerek çıkan sonuçlar değerlendirilmiştir. Ayrıca literatürdeki benzer konularla karşılaşması yapılmıştır. Sonuç olarak, maden sahası, elektrik ve yangın en yüksek risk faaliyet alanları olarak tespit edilmiştir. Bu doğrultuda gerekli düzenlemeler yapılarak sektörün paydaşlarına çözüm önerileri bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, first of all, occupational health and safety in underground mines, occupational accidents and occupational diseases encountered in the sector were included. In this study, Fine-Kinney risk assessment method was used as a methodology. Fortification in underground coal mine operation, transportation, ventilation, mine site, underground dust and gas explosion, underground production methods, wagons and rails, stockpile area, exposure to dust, vibration and noise, electricity, ergonomics, hygiene, environmental factors, maintenance and repair, It is aimed to identify occupational health and safety hazards and risks during the activities of personal protective equipment, air compressor, fire, keeping technical personnel, starting personnel work, tree utilization workshop, living (shelter) room, and determining what kind of measures can be taken against these risks The identified current danger risks were identified and the results obtained were evaluated by including the risks remaining after the regulatory and preventive actions. In addition, similar issues in the literature were encountered. As a result, the mining site, electricity and fire have been identified as the highest risk activity areas. In this direction, necessary arrangements were made and solutions were offered to the stakeholders of the sector.