Van ilindeki sokak köpeklerinde babesia türlerinin polimeraz zincir reaksiyonu yöntemi ile araştırması
İnvestigation of babesia SPP in stray dog in Van province by polymerase chain reaction
  1. Tez No: 704610
  2. Yazar: ÖMER SELÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Köpek babesiosisi Babesia spp'nin neden olduğu hemolitik anemi, splenomegali, trombositopeni ve ateşe neden olabilen kene kaynaklı bir protozoal hastalıktır. Türkiye'de yapılan moleküler çalışmalar soncunda B.canis, B. gibsoni, B. vogeli, B. rossi ve B. vulpes (eski adı B. microti-like/ Theileria annae) türlerinin varlığı ortaya konulmuştur. Yapılan literatür taramasına göre Van ilinde yaşayan köpeklerde Babesia türlerini ortaya koyan herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma, Van ilindeki köpeklerde babesiosisin varlığı ve yaygınlığının Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR) tekniği ile araştırılması amacıyla yapılmıştır. Rastgele seçilen toplam 100 asemptomatik köpeğin vena cephalica antebrachii'lerinden EDTA'lı tüplere kan örnekleri alınmıştır. Alınan örneklerden elde edilen DNA'lar, Babesia spp.'nin varlığı yönünden 18S ribozomal RNA geninin amplifiye edildiği PZR yöntemi ile araştırılmıştır. PZR sonuçlarına göre muayene edilen 100 köpekten hiçbirinde Babesia spp. DNA'sına rastlanmamıştır. Sonuç olarak, bu çalısma ile Van yöresi sokak köpeklerinde ilk kez Babesia spp. türleri moleküler olarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Canine babesiosis is a tick-borne protozoal disease caused by Babesia spp., which can cause hemolytic anemia, splenomegaly, thrombocytopenia and fever. As a result of molecular studies conducted in Turkey, the presence of B. canis, B. gibsoni, B. vogeli, B. rossi and B. vulpes (formerly B. microti-like/ Theileria annae) species has been revealed. To the best of our knowledge, there are no studies detecting Babesia species in dogs living in Van province. This study was carried out to investigate the presence and prevalence of babesiosis in dogs in Van province using Polymerase Chain Reaction (PCR) technique. Blood samples were taken from vena cephalica antebrachii in EDTA tubes from a total of 100 randomly selected asymptomatic dogs. DNAs obtained from the samples were investigated by PCR method in which 18S ribosomal RNA gene was amplified for the presence of Babesia spp. Babesia spp. DNA was not found in any of the 100 dogs examined according to PCR results. In conclusion, this study, Babesia spp. species were investigated molecularly for the first time in stray dogs of Van region.