Tahir Alangu'nun 'Billur Köşk Masalları' adlı kitabının çocuk edebiyatının temel ilkeleri bakımından incelenmesi
The investigation the book Tahir Alangu's 'Billur Köşk Masalları' in terms of the basic principles of the children's literature
  1. Tez No: 704611
  2. Yazar: HÜSEYİN KUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REZAN KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada Tahir Alangu'nun“Billur Köşk Masalları”adlı derleme masal kitabı, çocuk edebiyatının temel ilkeleri bağlamında incelenmiştir.“Billur Köşk Masalları”adlı kitaptaki toplam on dört masal, nitel araştırma türlerinden olan doküman analizi yöntemi kullanılarak çözümlenmiştir. Kitapta geçen masallar, şekil ve içerik özelliklerinin alt başlıkları altında incelenmiştir. Şekil özelikleri başlığı altında masallarda boyutlar, kâğıdın cinsi, kapak ve cilt, sayfa düzeni, harfler, yazım ve noktalama işaretleri ve resim özellikleri ele alınmıştır. İçerik özellikleri başlığı altında masallar konu, tema, karakterler, dil ve anlatım, ileti, çevre ve eğitsel ilkeler açısından incelenmiştir. Yapılan incelemeden elde edilen sonuçlar ışığında Tahir Alangu'nun“Billur Köşk Masalları”adlı masal kitabının verdiği mesajların ve işlediği temaların büyük ölçüde çocuk okurlara uygun olduğu görülmüştür. Bu uygunluğun tüm masallar için söylenmesi doğru değildir. Kitaptaki bazı masallarda çocuklara uygun olmayan konuların kurgulandığı, taşıdığı eğitsel ilkeler yönüyle sakıncalı mesajların olduğu, çizilen görsellerin çocuklarda şiddet ve korku duygularını uyandıracak cinsten ögeleri barındırdığı ve çocukların seviyelerine uygun olmayan sözcüklerin kullanıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Tahir Alangu's compilation fairy tale book“Billur Köşk Tales”was investigated in the context of the basic principles of children's literature. A total of fourteen fairy tales in the book named“Billur Köşk Tales”were analyzed by using the document analysis method, which is one of the qualitative research types. The tales in the book have been examined under the subheadings of their form and content features. Under the title of shape features in fairy tales, dimensions, type of paper, cover and binding, page layout, letters, spelling and punctuation marks and picture features are studied. Under the title of content features, in the terms of the subject, theme, characters, language and expression, message, environment and educational principles are discussed in fairy tales. In the light of the results gained from the examination, it has been seen that Tahir Alangu's fairy tale book named“Billur Köşk Tales”is appropriate for child readers with the messages it gives and the themes it handles. It is not true to say this conformity for all fairy tales in the book. It has been detected that in some of the fairy tales in the book,unsuitable subjects for children are constructed, there are objectionable messages in terms of educational principles, the images drawn include elements that arouse feelings of violence and fear in children, and unsuitable words for children's level are used.