Psikiyatri hemşirelerinin moral distres, merhamet yorgunluğu ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between moral distress, compassion fatigue and burnout levels of psychiatric nurses
  1. Tez No: 704620
  2. Yazar: EBRU KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESİBE GÜNAY MOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma psikiyatri hemşirelerinin moral distres, merhamet yorgunluğu ve tükenmişlik düzeylerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Konya ilinde bulunan hastanelerin psikiyatri kliniklerinde çalışan araştırmaya katılmayı kabul eden 107 hemşire oluşturmuştur. Veriler araştırmacılar tarafından hazırlanan; Kişisel Bilgi Formu, Psikiyatri Hemşireleri için Moral Distres Ölçeği (PHMDÖ), Çalışanlar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği'nin Merhamet Yorgunluğu Alt Ölçeği (MYAÖ) ve Tükenmişlik Ölçeği (TÖ) ile toplanmıştır. Veriler T-testi, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Pearson Korelasyon ve Çoklu Regresyon Analizleri ile değerlendirilmiştir. Önemlilik düzeyi p0,05). Sonuç olarak psikiyatri hemşirelerinin PHMDÖ ile MYAÖ ve TÖ arasında olumlu bir ilişki olduğu, psikiyatri hemşirelerinin moral distres düzeyi artıkça merhamet yorgunluğu ve tükenmişlik düzeylerinin arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as descriptive and correlational in order to determine the moral distress, compassion fatigue and burnout levels of psychiatric nurses. The sample of the study consisted of 107 nurses who agreed to participate in the study working in psychiatric clinics of hospitals located in Konya province. The data were collected with the Personal Information Form prepared by the researchers, the Moral Distress Scale for Psychiatric Nurses (MDSP), Compassion Fatigue Subscale of the Quality of Life Scale for Employees (CFS) and the Burnout Measure (BM). The data are evaluated by T-test, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Pearson Correlation and Multiple Regression Analyses. The significance level was accepted as p0.05). As a result, it was determined that there was a positive relationship between the means MDSP, CFS and BM scores and that compassion fatigue and burnout levels increased as the moral distress level of psychiatric nurses increased.