Kariyer seçiminde Aile Etkisi Ölçeği'nin lise öğrencileri için türkçe'ye uyarlanması: Geçerlik ve güvenirlik çalışmaları
The adaptation of the Family Influence Scale for high school students: Validity and reliability studies
- Tez No: 704621
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE BACANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı, orijinali Fouad, Cotter, Fitzpatrick, Kantamneni, Carter ve Bernfeld,2010) tarafından geliştirilen Kariyer Seçiminde Aile Etkisi Ölçeği (Family Influence Scale)'ni Türkiye'deki lise öğrencilerine uyarlamaktır. Araştırma grubu 506 (292 kız ve 214 erkek) lise öğrencisinden oluşturulmuştur. Bu öğrenciler 2011-2012 öğretim yılı bahar döneminde Ankara il merkezindeki çeşitli liselerde öğrenim görmekteydiler. Bu araştırmada, 22 maddeli 4 faktörlü ve 5'li derecelemeli likert tipi orijinal KSAEÖ önce Türkçe'ye çevrilmiştir. Türkçe KSAEÖ'nün yapı geçerliğini belirlemek için verilere açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri uygulanmıştır. Analiz sonuçları, Türkçe KSAEÖ'nün orijinalindeki gibi 4 faktörlü olduğunu ve toplam varyansın %58.38'ini açıkladığını göstermiştir. Türkçe KSAEÖ'nün yapı geçerliği için ayrıca, KSAEÖ'den alınan puanlar ile Sosyal Beğenirlik Ölçeği (Kozan, 1983)'nden alınan puanlar arasındaki ilişki incelenmiş ve KSAEÖ'ye verilen cevapların sosyal beğenirlikten etkilenmediği bulunmuştur. KSAEÖ'nün güvenirliğini belirlemek için ölçeğin tümü ve alt ölçeklerine ilişkin iç tutarlık ve kararlılık katsayıları hesaplanmıştır. Cronbach alpha katsayısı ile hesaplanan iç tutarlık katsayıları sırasıyla: Ölçeğin tümü için .77, Bilgi Desteği Faktörü için .89, Finansal Destek Faktörü için .78, Aile Beklentileri Faktörü için .72, Değer ve İnançlar Faktörü için .83 olarak bulunmuştur. Ölçeğin test tekrar test yöntemiyle hesaplanan kararlılık katsayısı ölçeğin tümü için anlamlı bulunmuştur (r = .83). Bu bulgular KSAEÖ'nün geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to adapt the FIS for high school students in Turkey. In the research group, there was 506 (292 girls and 214 boys) high school students in Ankara at 2011-2012 spring term. In this research, first, the FIS, which has 22 item, 4 factor and 5 response, translated to Turkish. To determine the structure validity of Turkish FIS, exploratory and confirmatory factor analysis was used on the data. Results indicated that Turkish FIS has 4 factor, like the FIS and explore 58.38 percent of total variance. To determine the validiy of Turkish FIS, relationship was examined between Turkish FIS scores and Social Admiration Scale scores. Results indicated that, there was not a significant relationship. To determine reliability of Turkish FIS, interior consistency and stability coefficients were calculated for the whole scale and subscales. Cronbach Alpha coefficient for whole scale was found .77, for Information Support .89, for Financial Support .78, for Family Expectations .72, for values and beliefs .83. The stability coefficient for whole scale which calculated with test re-test was significant (r = .83). These results indicated that the Turkish FIS was valid and reliable.