Üst düzey tenis sporcularının tenisi bırakma nedenlerinin incelenmesi
Examining the reasons why elite tennis players quit their tennis careers
  1. Tez No: 638351
  2. Yazar: SERDA ÖRNEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, toplumsal bir kurum olan sporun dallarından biri olan tenise ilginin giderek artmasına rağmen buna karşıt olarak çeşitli nedenlerden dolayı üst düzey sporcuların tenisten uzaklaşma nedenlerinin incelemek ve bu nedenleri ortaya koymaya çalışmaktır. Dünyada özellikle üst seviyede oynanan tenisin fiziksel performans düzeyinin insanoğlunu zorlayacak şekilde artması ile birlikte sporcuların artan iş yükleri, maddi zorluklar, sporun kendi içindeki doğası ve gereklilikleri ve sair durumlarla başa çıkması zorlaşmış bunun sonucu olarak tenis oynamaktan vaz geçme eğilimleri içine girmişlerdir. Bu çalışmada, sporcuların tenis bırakma konusunda deneyimlerini derinliğine ve çok boyutlu olarak belirleyebilmek için yöntem olarak niteliksel araştırma yöntemi kullanılması planlanmıştır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış mülakat kullanılmıştır. Görüşme yapılacak tenisi bırakmış sporcu sayısı 12 olarak belirlenmiştir ve 16 ve 30 yaş aralığında üst düzey tenis oynamış olması göz önünde tutulmuştur. Araştırmada elde edilen veriler niteliksel betimsel analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın sonunda sporcuların tenisi bırakma nedenlerine ilişkin görüşlerinde ise bazılarının gönüllü olarak tenisi bırakmayı istedikleri, bazılarının ise zorunlu olarak tenisi bırakmak durumunda kaldıkları görülmektedir. Özetle araştırmamızda, bazı sporcuların sağlık sorunlarından dolayı bazılarının ise maddi koşullarından ve başarısız olma kaygısından ötürü tenisi bırakmak zorunda kaldıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Despite the increasing interest in tennis, which is one of the sports branches, that is a social institution we are witnessing separation of elit athletes from tennis. The aim of this dissertation is to reveal the reasons for separation of top level athletes from tennis and to examine the reasons. Considering the physical performance level of tennis, especially played at the top level in the world, it has forced human beings, coping with physical, mental and socioeconomic conditions has become harder and their tendency to cessation tennis has increased. As a method, it is planned to use qualitative research method in order to determine athletes experiences in tennis cessation in depth and in multidimension. As data collection tools, individual interviews will be conducted. With the consideration of senior tennis players are being ages of 16 and 30, the number of people to be interviewed was determined as 12. The data obtained in the research will be analyzed by qualitative content analysis method. At thr end of the research, it is seen that some of them want to quit voluntarily and some of them have to leave compulsory in their opinions about the reasons for leaving the tennis. In the opinions of the athletes about the reasons for quitting tennis, it is seen that some of them want to quit tennis voluntarily and some of them have to quit tennis. Accordingly, it was observed that some athletes had to quit tennis because of their health problems, while others had to quit tennis because of their financial conditions and anxiety to fail.