Çocukların düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı edinme sürecindeki fırsat ve engellerinin beden eğitimi öğretmenleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of children's opportunities and barriers in the process of acquiring regular physical activity habits in terms of physical education teachers
  1. Tez No: 704664
  2. Yazar: ÖZGE SÜTCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİDAYET SUHA YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Günümüzde çocuklar arasında hareketsiz yaşam tarzının sürekli arttığı bilinmektedir. Okul çağındaki çocukların düzenli fiziksel aktivite yapmamaları onları olumsuz etkileyen hareketsiz bir yaşam tarzı sürmelerine sebep olmaktadır. Bu noktadan hareketle bu çalışma çocukların düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı edinme sürecindeki fırsatlarını ve engellerini öğretmen bakış açısından incelemektir. Çalışmada nitel araştırmanın bir deseni olan durum çalışması kullanılmıştır. Çalışmaya 23 beden eğitimi öğretmeni katılmıştır. Çocukların düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı edinme sürecindeki engellerini ve fırsatlarını açığa çıkarmak için 10 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Öğretmenler çocukların düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanma sürecindeki engelleri 'aile', 'okul imkanları', 'fiziki şartlar' ve 'sınav kaygısı' olarak açığa çıkarmıştır. Fırsatları ise 'öğretmen', 'arkadaş', 'motivasyon' ve 'sosyalleşme' olarak açığa çıkarmıştır. Bulgular ışığında çocukların düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı edinme sürecinde alt temada ailenin ve okul imkânlarının büyük bir engel olduğu ortaya çıkmıştır. Çocukların düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanma sürecinde öğretmen ve aile faktörü ise fırsatlar olarak açığa çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, it is known that sedentary lifestyle among children is constantly increasing. The fact that school-age children do not do regular physical activities which causes them to lead a physically inactive lifestyle that negatively affects them. From this point of view, this study is aiming to examine the opportunities and obstacles of children in the process of acquiring regular physical activity habits from the perspective of the teachers. The case study, which is a pattern of qualitative research, was used in the study. 23 physical education teachers participated in the study. A semi-structured interview form consisting of 10 questions was used to reveal the obstacles and opportunities of children in the process of acquiring regular physical activity habits. Teachers revealed the obstacles in the process of children to acquire regular physical activity habits as 'family', 'school opportunities', 'physical conditions' and 'exam anxiety'. Opportunities are listed as 'teacher', 'friend', 'motivation' and 'socialization'. In the light of the findings, it has been revealed that family and school opportunities are the major obstacles in the process of children's acquiring regular physical activity habits. In the process of children gaining regular physical activity habits, the teacher and the family factors emerged as an opportunity.