Aerobik ve anaerobik akut/kronik egzersizlerin immun parametreler üzerindeki etkileri
The Effects of aerobic and anaerobic acut/chronic exercises on immune parameters
  1. Tez No: 70469
  2. Yazar: MEHMET ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
7 - ÖZET Egzersiz vücudun maruz kaldığı en büyük stresdir. Vücut bu strese metabolik, hormonal ve immünolojik sistemlerindeki bir takım fizyolojik değişimlerle cevap verir. Biz bu çalışmamızda akut ve kronik aerobik- anaerobik egzersizlere immun sistemin verdiği cevapları göstermeyi amaçladık. Bu çalışmaya 24 erkek sedanter üniversite öğrencisi ve çalışanı alındı. Denekler aerobik ve anaerobik olmak üzere onikişer kişilik iki gruba ayrıldı. Her iki grubunda fizik muayene, istirahat EKG' si, solunum fonksiyon testleri ve breath by breath yöntemiyle metabolik tam kondüsyon testleri yapılıp, anaerobik eşik değerdeki kalp hızları tesbit edildikten sonra, aerobik grup, eşik altı kalp hızında ve Max. V02 'nin %50 'sinde, 8 hafta süreyle, haftada 3 gün, günde 30 dk, anaerobik grup, eşik üstü kalp hızında ve Max. V02 ' nin %75' inde, 8 hafta süreyle, haftada 3 gün, günde 20 dk. Monark ergometrik bisikletlerde egzersize tabii tutuldular. Egzersizler esnasında kalp hızları Polar Tester nabız takip cihazı ile takip edildi. Her iki gruptanda 1. ve 24. egzersizlerde, egzersiz öncesi(Eö), egzersiz sonrası 1.dk.(ESoN-ı.DK.) ve egzersiz sonrası 45.dk.(ESoN- 4s.DK.)'larda venöz kan örnekleri alındı. Technican H-2 System cihazı ile Hb (gr), Hct (%), eritrosit (x106/mm3), lökosit (x103/mm3), lökosit formül (% nötrofil, % lenfosit, % monosit, % eozinofil, % bazofil) ve trombosit (x103/mm3) değerleri tesbit edildi. Flow Cytometry yöntemiyle monoklonal antikorlarla CD3, CD4, CD8, CD19 ve CD56 tayinleri yapıldı. 86Birinci çalışmanın Eö, Eson-ldk. ve ESoN-46.DK.'da alınan kan örneklerinde egzersizin akut etkisine; birinci çalışmanın Eö ve 24.çalışmanın Eö'de alınan kan örneklerinde egzersizin kronik etkisine; 24. çalışmanın Eö, Eson-ldk. ve EsoN45.DK.'da alınan kan örneklerinde de kronik egzersizin akut etkisine bakıldı.
Özet (Çeviri)
8 - SUMMARY Exercise training is the highest stress body is subjected to. The body responds this stress by several physiological changes on metabolic, hormonal and immunological systems. This study was desinged to examine immunological responses to acute and cronic bout of cycle ergometry exercise before and after aerobic and anaerobic exercise training. 24 sedantery male university staff and students were taken to this study randomly. They were separated into two groups as aerobic and anaerobic. Physical examinations, resting EKGs, pulmonary function tests and metabolic condition tests by breath by breath method (with Bruce Protocol) were taken for each two group. After their anaerobic thresholds were determined, training for aerobic group comprised 8 weeks during which supervised cycle ergometer exercise took place (30 min. at %50 MaxV02, three days per week), hearth rate under the anaerobic threshold; training for anaerobic group comprised 8 weeks during which supervised cycle ergometer exercise took place (20 min. at %75 MaxV02, three days per week), hearth rate above the anaerobic threshold. Their hearth rate controled during the exercise by Polar Tester. Samples of peripheral venous blood were taken at rest, after 1 and 45 min of post exercise. The following lymphocyte subsets were determined by flow cytometry: CD3+, CD4+, CD8+, CD19+, CD56+. We checked the effect of acut exercise at the first training at rest, after 1 and 45 min of post exercise; also the effect of cronic exercise at the first training at rest, at 24th training atrest; cronic effect of acut exercise at 24th training at rest, after 1 and 45 min of post exercise. Both the acut effect of acut exercise and acut effect of cronic exercise showed that there was not any statistical differences between baseline and after land 45 min of post exercise on aerobic group, but on anaerobic group an increase was observed after 1 min of post exercise according to baseline (p0,05). For both two groups there were not any significant changes on leucocyte subsets.