Üniversite öğrencisi kız ve erkeklerde aerobik izotonik, anaerobik izotonik ve anaerobik izokinetik egzersizlerin üreme ve stress hormonları üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 59424
  2. Yazar: AYTEN YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABİDİN KAYSERİLİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu çalışma, aerobik izotonik, anaerobik izotonik ve anaerobik izokinetik egzersiz tiplerinin üreme ve stres hormonları üzerine akut ve kronik etkilerini araştırmak üzere planlandı. Çalışmaya düzenli egzersiz alışkanlığı olmayan, sağlıklı, genç ( ortalama yaş 21,5 ± 1) dahil edildi. Her iki cinste de, egzersiz tiplerine göre gruplara ayrılan deneklerden birinci grup haftada 3 gün, 8 hafta süre ile ergometrik bisiklette günde 30 dk aerobik izotonik; ikinci grup haftada 3 gün, 8 hafta süre ile ergometrik bisiklette günde 25 dk anaerobik izotonik; üçüncü grup ise haftada 3 gün, 8 hafta süre ile izokinetik dinamometrede ( Cybex 350 ) her iki diz için yüksek hızlarda ekstansiyon/fleksiyon izokinetik egzersiz programına tabi tutuldu. Çalışma öncesi ve çalışma sonrası vücut yağ ölçümleri, venöz kan örneklerinde stres ve üreme hormonları ölçümleri yapıldı. Bulguların istatistiksel değerlendirilmesinde eşlendirilmiş dizilerde t- testi kullanıldı. Sonuç olarak çalışmamızda B.H. değerlerinde, tüm gruplarda artış saptarken insülin ve glikoz değerlerinde azalma gözledik. Literatür taraması esnasında izokinetik egzersiz ile yapılmış hormonal çalışmaya rastlamadık. Anaerobik izokinetik egzersizin de stres hormonları üzerine, anaerobik izotonik egzersiz ile parelel etki gösterdiğini saptadık. Literatürde tartışmalı olan cinsiyet hormonlar üzerine egzersizin etkilerine bakıldığında ise LH, FSH, PRL, östradiol ve progesteron değerlerinde anlamlı değişiklik saptamadık. 69
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out to investigate acute and chronic effects of aerobic isotonic, anaerobic isotonic and anaerobic isokinetic exercise programs on sex hormones and stress hormones. 36 female and 29 male healthy, sedantary, young university students ( mean age 21,5 ± 1) were included the study. Subjects were divided into three groups according to exercise type. First group was performed aerobic isotonic exercise, while second group was performed anaerobic isotonic exercise and the third group was performed isokinetic knee extansion/flexion exercise at high rates ( Cybex 350 ) during 8 weeks and three days in each week. Body fat, stress hormones and sex hormones were measured before and after the exercise protocols. Statistical analysis of the data were made by usig paired samples t- test. As a result, in this study an increase in growth hormone level and decrease in insulin and glucose levels were observed in all groups. We have demonstrated that the anaerobic isokinetic exercise had an effect on the stress hormones as it was in anaerobic isotonic exercise. No significant changes were observed in sex hormone levels (LH, FSH, PRL, ostradiol and progesterone) which was controversial in the literature. 70