Egzersizin bağışıklık sistemi üzerine etkisi: Sistematik derleme
The effect of exercise on the immune system: A systematic review
- Tez No: 715145
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE VATANSEVER TAYŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı katılımcı özellikleri (genç, yetişkin, yaşlı) üzerinde yapılan farklı egzersiz türlerinin (aerobik, anaerobik, akut, kronik) bağışıklık sistemi (lökositler, sitokinler, interlökinler, tümör nekroz faktörü alfa vb.) üzerindeki etkilerini sistematik olarak incelemektir. Sistematik derlemede, PRISMA bildirgesi rehber alınmıştır. Literatür taraması PubMed ve Google Scholar veri tabanlarında yapılmıştır. Çalışmaların incelemesi sonucunda, kronik egzersizin immün sistem üzerinde olumlu ekliler ortaya koyduğu görülmüştür. Düzenli olarak yapılan orta şiddetteki (%55-65 MaxVO2) kronik egzersizler kan dolaşımını desteklemekte, immün sistem biyobelirteçlerini (lenfositler, NK hücreleri, immünoglobulin [IgA, IgG…]) %40' a varan oranlarda arttırmaktadır. Akut egzersizler ise geçici etkiler yaratarak egzersiz sonrası bağışıklık biyobelirteçlerini arttırmaktadır. Fakat egzersiz bitimini takip eden 6-24 saat aralığında bu değerlerin eski seviyelerine döndüğü görülmektedir. Yüksek şiddetlerde (%80 MaxVO2 ve üstü) yapılan akut egzersiz sonrası bağışıklık sistem biyobelirteçleri baskılanmakta ve bu değerlerin egzersiz öncesi değerlerinin de altına düştüğü durumlar görülebilmektedir. Bu durum da enfeksiyonlara karşı direnci azaltmaktadır. Bu sistematik derlemeye; 14 randomize kontrollü çalışma, 10 deneysel çalışma ve 1 tane de inceleme çalışması olmak üzere toplam 674 katılımcıya sahip (541 erkek ve 133 kadın) 25 çalışma dâhil edilmiştir. Akut ve kronik egzersizlerin bağışıklık parametrelerini değiştirebileceği görülmüştür. Düzenli yapılan aerobik ve anaerobik egzersizler, bağışıklık parametrelerini arttırmaktadır. Akut ve/veya uzun süre yapılan (90 dk ve üstü) egzersizlerin bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyebileceği görülmektedir. Ancak bu durumun geçerlilik kazanması için uzun süreli, büyük örneklemli daha çok randomize kontrollü çalışma yapılması gerekmektedir. Sistematik derlememizin bulguları bu konuda yapılacak çalışmalar için yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to systematically examine the effects of different types of exercise (aerobic, anaerobic, acute, chronic) performed on different participant characteristics (young, adult, old) on the immune system (leukocytes, cytokines, interleukins, tumor necrosis factor alpha, etc.). In the systematic review, the PRISMA statement was taken as a guide. Literature search was done in PubMed and Google Scholar databases. As a result of the examination of the studies, it has been observed that chronic exercise has positive effects on the immune system. Regular moderate (55-65% MaxVO2) chronic exercises support blood circulation and increase immune system biomarkers (lymphocytes, NK cells, immunoglobin [IgA, IgG…]) up to 40%. Acute exercises, on the other hand, create temporary effects and increase post-exercise immune biomarkers. However, it is seen that these values return to their previous levels between 6-24 hours following the end of the exercise. Immune system biomarkers are suppressed after acute exercise at high intensities (80% MaxVO2 and above) and situations where these values fall below pre-exercise values may be observed. This situation also reduces the resistance against infections. This systematic review; Twenty-five studies with a total of 674 participants (541 men and 133 women) were included, including 14 randomized controlled trials, 10 experimental studies, and 1 review study. It has been observed that acute and chronic exercises can change immune parameters. Regular aerobic and anaerobic exercises increase immune parameters. It is seen that acute and/or long-term (90 minutes and more) exercises may adversely affect the immune system. However, more randomized controlled studies with long-term, large samples are required for this situation to be valid. The findings of our systematic review may be a guide for further studies on this subject.