19. yüzyıl Avrupalı kadın seyyahların gözünden Osmanlı kadını
19. century from the eyes of European women traveler's Ottoman women
- Tez No: 704696
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP ÖZDEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
19. yüzyılda Doğuya dair yazılan Avrupa notları önceki yüzyıllardan ziyade farklı amaçlara da hizmet etmektedir. Merak uyandıran Osmanlı Devleti'ne ulaşmak için hem sömürge ve keşif niyetiyle hem de oryantalizmin teşvikiyle Osmanlı Devleti'ne dair geniş bir gözlem sahası oluşmuştur. Bu saha içerisinde önceki yüzyıllarda Avrupalı seyyahlarca kaleme alınan gözlemlerle karşılaştırıldığında 19. yüzyıldaki seyahat yazımları, Osmanlı'nın mahrem'ine yani haremine ışık tutulduğunu göstermektedir. Osmanlı kadınının özeline dair üstü kapalı veya kulaktan dolma harem hikayelerini aktaran Avrupalı erkek seyyahların yerine Avrupalı kadın seyyahların yazdıkları, hemcinsleri Osmanlı kadınının yaşantısına şahitlik ederek bilgi aktarımına fırsat tanır. Oryantalizmden ve kendi kültüründen farklı şekillerde etkilenmiş ve temelini oturtmuş Julia Pardoe, Lady Hornby ve Lucy M.J. Garnett gibi kadın seyyahların kalemleri de bu doğrultuda okura önemli içerik sunmaktadır. Osmanlı kadınının mahremini anlatmak ve onu anlamak açısından yine bir kadının penceresinden bakmak seyahatname alanında zengin ve özgün bir perspektif kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
European notes written on the East in the 19th century also serve different purposes compared to previous centuries. In order to reach to the Ottoman Empire, which aroused a common curiosity, a wide observation area regarding the Ottoman Empire was formed both with the intention of colonization and exploration and with the encouragement of orientalism. When compared with the observations written (penned) by European travelers in the previous centuries in this field, the travel writings in the 19th century show that the Ottoman mahram, that is, the harem, was shed light. Instead of European male travelers telling the stories about the private or hearsay harem of Ottoman women, the writings of European women travelers provide the opportunity to convey information by witnessing the life of their fellow Ottoman women. The pens of women travelers who have been influenced and based on Orientalism and their own culture in different ways, such as Julia Pardoe, Lady Hornby and Lucy M.J Garnett, also present significant content to the reader in this direction. In terms of explaining the intimacy of Ottoman women and understanding it, looking from a woman's window gives a rich and original perspective in the field of travel books.