Software maintenance adaptation in software companies: A case study for Turkey
Yazılım firmalarında yazılım bakımı adaptasyonu: Türkiye için bir vaka çalışması
- Tez No: 704697
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yazılım bakımı yazılım ürünlerinin gelitirlmesi ve güncellenmesi için, yazılımın müşteriye tesliminden sonra yürütülen performans, adaptasyon ve hataları düzeltme işlemlerinin bütünüdür. Yazılım projelerinin yaşam döngüsü içerisindeki en yüksek maliyetli kısmın yazılım bakımı olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada yazılım bakımı ile ilgili literatürde karşılaşlan ve kullanılan modeller incelenmiş ve her birinin avantajları ve dezavantajları, maliyetleri ve performansları karşılaştırılmıştır. Ayrıca, Türkiyedeki yazılım firmalarının bakım faaliyetlerini irdelemek üzere bir anket geliştirilmiş ve farklı ölçeklerde 100 firmaya yollanmıştır. Gelen 29 yanıt incelenmiş ve istatistiksel olarak değerlendilmiştir. Özetle, yazılım firmalarının bakım işlemlerini farklı yollarla yürüttükleri, çoğunun yazılım bakımı yönetimi için bir yazılım aracı kullanmadıkları ve bakım elemanlarından bu alanda bir sertifka sahibi olmaların beklemedikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Software Maintenance is used as an improvement and modification of software products after they have been delivered to the customer in terms of improving performance, increasing speed or adapting the software to a specific software application. In terms of overall cost of a software project, maintenance process is the one with the highest cost among the other Software Development Life Cycle (SDLC) activities. In this study, software maintenance models are discussed and compared in terms of cost, ease of use, and by stating the advanyages and disadvantages of each. Additionally, a survey was conducted to understand the approach taken by the Turkish software companies to conduct the maintenance process. The survey was distributed to over 100 companies with different sizes and results collected from 29 companies are analysed. It was observed that, companies are reluctant to use tools to manage software maintenance. At the same time, majority of the maintenance staff lacks the proper certification on the subject and this is not considered as a big constraint by the companies.