Meme kanseri moleküler subtiplerinde tümör infiltre eden lenfosit ve pozitron emisyon tomografi/bilgisayarlı tomografi değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of tumor-infiltrating lymphocyte and positron emission tomography/computed tomography values in molecular subtypes of breast cancer
- Tez No: 704717
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDENİZ KARADENİZ ÇAKMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Meme kanseri günümüzde giderek artan oranlarda tanı almaktadır. Tümör infiltre eden lenfostilerin önemi son zamanlarda daha fazla anlaşılmış olup bu çalışmada önemli bir metastaz tarama tekniği olan 18F-FDG PET/BT değerleri ile karşılaştırma yapılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ocak 2011 ile Ocak 2021 tarihleri arasında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde meme kanseri nedeniyle opere edilen hastalardan çalışma kriterlerini karşılayan hastalar dahil edilmiştir. Uluslararası TİL Çalışma Grubu kriterlerine göre gruplanan lenfositler ile 18F-FDG PET/BT SUVmax değerleri analiz edilmiştir. Bulgular: 3551 hasta incelenmiş ve çalışma kriterlerini sağlayan 80 hasta değerlendirmeye alınmıştır. Hastalardan HER2 pozitif olanların sayısı 37 (%46.25) triple negatif olanların sayısı 43 (%53.75) idi. TILS seviyeleri 55 kişide (%68.75) düşük, 16 kişide (%20'sinde) orta ve 9'unda (%11.25'inde) yüksek seviyede bulundu. Tümör boyut medyanı 2.5 (1.7-3.5) bulundu. Boyut ile kitle SUVmax değerleri arasında pozitif yönlü istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki mevcuttur (ρ=0.018
Özet (Çeviri)
Objective: Breast cancer is being diagnosed at an increasing rate nowadays. The importance of tumor infiltrating lymphostasis has been understood more recently, and in this study, it is aimed to compare 18F-FDG PET/CT values, which is an important metastasis screening technique. Materials and Methods: Patients who were operated for breast cancer in Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Medicine General Surgery Clinic between January 2011 and January 2021 were included in our study who met the study criteria. Lymphocytes grouped according to the criteria of the International TIL Study Group and 18F-FDG PET/CT SUVmax values were analyzed. Results: 3551 patients were examined and 80 patients who met the study criteria were evaluated. The number of HER2 positive patients was 37 (46.25%) and the number of triple negative patients was 43 (53.75%). TILS levels were low in 55 people (68.75%), moderate in 16 (20%) and high in 9 (11.25%). The median tumor size was 2.5 (1.7-3.5). There is a statistically significant positive correlation between size and mass SUVmax values (ρ=0.018