Meme kanseri subtiplerinde tümör kök hücre belirteçlerinden cd44, CD24 ve ALDH1'in ekspresyon durumunun belirlenmesi ve prognostik faktörler ile ilişkisinin immünhistokimyasal yöntemle araştırılması
tumor stem cells in breast cancer subtypes signs of CD44 , CD24 and the ALDH1 and determination of expression conditions prognostic factors of relationship investigation by immunohistochemistry
  1. Tez No: 427217
  2. Yazar: EMRE KARAKÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Son yıllarda moleküler çalışmaların artmasıyla meme kanserinin gen ekspresyon profillerine göre moleküler subtipleri tanımlanmış olup, kanser kök hücre teorisi ortaya atılmıştır. Yapılan moleküler çalışmalarda, bu hücrelerde CD44, CD24 ve ALDH1 ekspresyonların farklılık gösterdiği bulunmuştur. Bu çalışmadaki amaç meme karsinomunun histolojik subtiplerinde ve immünhistokimyasal fenotipe göre moleküler subtiplerdeki CD24, CD44 ve ALDH1 ekspresyon profilini belirlemek ve prognostik faktörlerle olan ilişkisini incelemektir. Bu çalışmaya 2007-2015 yılları arasında Gazi Üniversitesi Patoloji Anabilim dalında değerlendirilen tüm meme karsinom subtipleri taranarak toplam 167 vaka dahil edilmiştir. Bu vakalar ALDH1 ve CD24/44 boyanma durumlarına göre skorlanıp bu skorlar, yaş, tümör çapı, tümör derecesi, tümör evresi, hormon reseptör durumu, HER-2 durumu, lenf nodu tutulumu, uzak metastaz durumu ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca bu vakalar immünhistokimyasal profillerine göre moleküler olarak sınıflanarak elde edilen skorlarla karşılaştırılmıştır. Bu çalışmadan çıkan önemli sonuçlar: 1) Hasta yaşı azaldıkça daha fazla sayıda hastada ALDH1 pozitifliği ve CD24-/CD44+ fenotipi izlemektedir. 2) Tümör çapı arttıkça sayıca daha yüksek oranda hastada ALDH1 pozitifliği izlenmiştir. 3) Tümör derecesi 2 ve 3 olan vakalar tümör derecesi 1 olan vakalara göre 3 kat fazla sayıda hastada ALDH1 ekspresyonu göstermektedir. 4) CD24-/CD44+ fenotipi hormon reseptörü negatif olan tümörler, hormon reseptörü pozitif olan tümörlere göre sayıca 5 kat daha fazla oranda boyanma göstermiştir. 5) Çalışmaya dahil edilen tümörler histolojik tiplerine göre invaziv duktal karsinom ve diğer histolojik subtipler olarak iki gruba ayrılarak ALDH1 ekspresyonu ve CD24-/CD44+ fenotipine göre incelendiğinde, gerek ALDH1 ekspresyonu gerekse CD24-/CD44+ fenotipi invaziv duktal karsinom grubunda sayıca daha yüksek oranda izlenmesine rağmen iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmemiştir. 6) Histolojik subtipler arasında hem ALDH1 pozitifliği hem de CD24-/CD44+ fenotipinin sayıca en yüksek oranda görüldüğü tip metaplastik karsinom olarak gözlenmiştir. 7) Moleküler sınıflamaya göre gruplandırılan tümörlerde hem ALDH1 ekspresyonu hem de CD24-/CD44+ fenotipi sayıca en yüksek oranda bazal benzeri grupta izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increase in molecular studies in recent decades, molecular subtypes of breast cancer are determined based on gene expression profiles which created cancer stem cell theory. In the molecular studies, it has been shown that CD44, CD24, and ALDH1 expressions differ in these stem cells. The aim of this study is to determine the expression profiles of CD24, CD44, and ALDH1 in histological subtypes of breast cancer and molecular subtypes based on immunohistochemical phenotypes and the relation of these expressions with the prognostic factors. Included in this study are 167 cases obtained by scanning all breast cancer subtypes in Gazi University Pathology Department between 2007 and 2015. Each case is given a score based on ALDH1 and CD24/44 staining and the correlation between these scores and the following features of the case are studied: age, tumor size, tumor grade, tumor stage, hormone receptor profile, HER-2 status, Lymph node metastasis, and distant metastasis. In addition, these cases are classified with respect to their molecular subtypes based on immunohistochemical profiles and the correlation between these molecular subtypes and the aforementioned scores is studied. The main conclusions from this study are as follows: 1) Number of cases with ALDH1+ and CD24-/CD44+ phenotype among younger patients is greater than the number of cases with ALDH1+ and CD24-/CD44+ phenotype among elder patients. 2) With the increase in tumor size there is an increase in the number of ALDH1+ cases. 3) Grade 2 and 3 tumors have 3 times more ALDH1+ cases than grade 1 tumors. 4) Number of cases with CD24-/CD44+ phenotype among hormone-receptor-negative cases is 5 times more than the number of cases with CD24-/CD44+ phenotype among hormone-receptor-positive cases. 5) Cases included in the study are split into two groups based on their histological types: invasive ductal carcinoma cases and other histological subtypes. When these groups are examined based on ALDH1 expression and CD24-/CD44+ phenotype presence, both ALDH1 expression and CD24/CD44+ phenotype presence is observed more in the group with invasive ductal carcinoma, however, the difference is statistically insignificant. 6) Among the histological subtypes, metaplastic carcinoma is the type that is observed to be ALDH1+ and CD24-/CD44+ for the most number of cases. 7) Among the molecular subtypes, basal like carcinoma is the type that is observed to be ALDH1+ and CD24-/CD44+ for the most number of cases.