Hz. Peygamber'in tedbir uygulamaları ve sonuçları
Prophet's measure practices and results
  1. Tez No: 704718
  2. Yazar: MEHMET ALİ YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHAÜDDİN VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Tarihsel süreçte Hz. Peygamber'in uygulamaları, stratejileri ve bunların etkileri başlı başına merak konusu olmuştur. Hz. Peygamber'in Tedbir Uygulamaları ve Sonuçları adlı bu araştırma Hz. Peygamber'in tedbir stratejilerini ve bunun yansımalarını tespit etmeyi amaçlamaktadır. Hz. Peygamber bir beşer olarak hayatında birçok tecrübeyi müşahede etmiştir. Yaşadığı mekân, zaman, topluluk, uğraş verdiği ticaret işleri, devlet başkanlığı, hepsi ona ayrı birer tecrübe kazandırmıştır. Söz konusu tecrübeler, Hz. Peygamber'in hayatında tedbir olgusunun oluşumuna zemin hazırlamış olmalıdır. Öte yandan Hz. Peygamber, yirmi üç yıllık zaman zarfında Hicaz'da bir devlet inşa etmiştir. Bu devletin kurulumunda, gelişim ve mevcudiyetinde takip ettiği birçok stratejinin olduğu aşikârdır. Bu çalışma işte tam da bu noktada tedbirin stratejik konumuna odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the historical process, The Prophet's practices, strategies and their effects have been a matter of curiosity on their own. This research, called the Precautionary Practices and Results of the Prophet It aims to identify the Prophet's precautionary strategies and their reflections. The Prophet witnessed many experiences in his life as a human being. The place he lived in, the time, the community, the business he was engaged in, the presidency, all gave him a different experience. These experiences, It must have prepared the ground for the formation of the precautionary phenomenon in the life of the Prophet. On the other hand, The Prophet built a state in the Hejaz within twenty-three years. It is obvious that there are many strategies that this state has followed in its establishment, development and existence. At this point, this study focuses on the strategic position of the measure.