Korku namazı ile ilgili rivayetlerin tespit ve değerlendirilmesi
Detection and evaluation of narrations about the fear prayer
- Tez No: 891492
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
İslâm'ın beş şartından biri olan namaz, Kur'ân ve sünnette üzerinde ısrarla durulan ve en zor şartlarda bile vaktinde kılınması istenen bir ibadettir. Bu zor şartların başında yer alan savaş halinde bile namazın terkine ya da tehirine müsaade edilmemiş, konuyla ilgili Nisâ 4/102. âyet nazil olmuştur. salâtü'l-havf (korku namazı) olarak isimlendirilen bu namazın Hz. Peygamber (s.a.v.) tarafından birçok defa kılındığı aktarılmaktadır. Konuyla ilgili rivayetler, hadis kitaplarında genişçe yer tutmakta hatta bazı kaynaklarda özel bab başlığı altında tahrîc edilmektedir. Rivayetleri inceleyen âlimler, bu namazla ilgili bazı hususlara ve korku namazının kaç şekilde kılınacağına dair farklı neticelere ulaşmışlardır. Çalışmamızda, konu ile ilgili rivayetler hem sened hem de metin yönünden incelenmiş, âlimler tarafından ulaşılan muhtelif sonuçların ortaya çıkma nedenleri üzerinde durulmuştur. Sonuç itibariyle bu namazın Hz. Peygamber (s.a.v.) tarafından kaç değişik şekilde kılındığı, hangi rivayetin kim tarafından ve niçin tercih edildiği tespit edilmeye çalışılmıştır. Her bir sahâbîden gelen rivayetler müstakil başlık altında incelenmiş, böylece rivayetin tarikleri arasındaki ihtilafların daha belirgin olarak ortaya çıkması hedeflenmiştir. Çalışmanın sonucunda Hz. Peygamber'in (s.a.v.) bu namazı muhtelif zaman ve şartlarda dört farklı şekilde kıldığı tespit edilmiştir. Uygulamadaki bu farklılığın da tedbire uygun olması açısından düşmanın durumu, kıblenin yönü vb. hususların dikkate alınmasından kaynaklandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Prayer, one of the five pillars of Islam, is an act of worship that is emphasized in the Quran and Sunnah and is required to be performed on time even under the most difficult conditions. Even in the event of war, which is one of the most difficult conditions, the abandonment or postponement of prayer is not allowed. Nisâ 4/102. The verse was revealed. This prayer, called Salatu'l-havf (fear prayer), was performed by Hz. It is reported that it was performed many times by the Prophet (pbuh). Narrations on the subject occupy a wide place in hadith books and are even included in some sources under the title of special chapters. Scholars who examined the narrations have reached different conclusions about some issues regarding this prayer and how many ways to perform the fear prayer. In our study, the narrations on the subject were examined in terms of both narration and text, and the reasons for the different conclusions reached by scholars were emphasized. As a result, this prayer is Hz. It has been tried to determine how many different ways it was performed by the Prophet (pbuh), which narration was preferred by whom and why. The narrations coming from each companion were examined under an independent title, thus aiming to reveal the conflicts between the narrations more clearly. As a result of the study, Hz. It has been determined that the Prophet (pbuh) performed this prayer in four different ways at various times and conditions. In order for this difference in practice to be appropriate for the precaution, the enemy's situation, the direction of the qibla, etc. It was concluded that the following issues were taken into consideration.