Anterior iliak greft alınan hastalarda postoperatif intravenöz uygulanan tenoksikam ve diklofenak sodyum'un erken ve geç dönem ağrı üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of postoperative intravenous application of tenoxicam and diclofenac sodium on early and late pain in patients with anterior iliac graft
  1. Tez No: 704744
  2. Yazar: KUBİLAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT DEMETOĞLU, DOÇ. DR. ÖZLEM KOCATÜRK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Anterior iliak greft alınan hastalarda postoperatif ağrı hasta konforunu önemli ölçüde etkilemektedir. Postoperatif ağrının giderilmesi amacıyla non-steroid antiinflamatuar ilaçlar, kortikosteroidler ve opioid analjezikler kullanılabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, anterior iliak krest bölgesinden otojen greft alınan hastalarda postoperatif intravenöz yoldan uygulanan tenoksikam ve diklofenak sodyum'un özellikle donör sahadaki erken ve geç dönem ağrı üzerine etkilerini, hastaların postoperatif dönemde mobilizasyon sürelerini, postoperatif analjezi ihtiyacını, hastanın psikolojik olarak rahatlamasını ve günlük hayata geçişini hızlandırmasını olgu raporlarındaki veriler incelenerek retrospektif olarak değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Belirlenen kriterlere uygun 40 hastaya ait dosya verisi ile çalışma gerçekleştirildi. Postoperatif ağrı kontrolü için, uygulanan analjezik türlerine göre hastalar iki gruba ayrıldı. Tenoksikam 0,3 mg/kg (21 hasta) veya 0,8-1.0 mg/kg diklofenak sodyum (19 hasta) postopertif 15. dakikada IV olarak uygulanan hastalar çalışmaya dahil edildi. Postoperatif hasta dosyasındaki hasta takip formlarından VAS değerleri (0.saat,1. saat, 6.saat, 12. saat, 24.saat ) ile bulantı ve kusmanın varlığı/yokluğu ile ek analjezi prosedür verileri, mobilize edilme süreleri, hasta memnuniyet verileri tarafımızdan kaydedilip incelenmiştir. Bulgular: Postoperatif saatlik takiplerde 1, 6, 12, 24 saatlerde diklofenak sodyum grubundaki VAS değeri tenoksikam grubuna göre istatiksel olarak anlamlı derecede daha düşüktür. Tenoksikam grubunda bulantı ve kusma, diklofenak sodyum grubundan dahafazla görülürken istatiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Diklofenak sodyum grubunda ek analjezik ihtiyacı tenoksikam grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşüktür. Sonuç: Anterior iliak greft cerrahisi geçiren hastalarda postoperatif tenoksikam uygulaması ile diklofenak sodyum uygulaması karşılaştırıldığında, diklofenak sodyum grubu hastalarında daha düşük düzeyde VAS skorlarının alındığı, daha az ek analjezik ihtiyaçlarının olduğu ve analjezik etkinliğin yeterli olduğu tespit edilmiştir. Bulantı kusma varlığı/yokluğunda iki grup arasında da istatiksel olarak yakın sonuçlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Postoperative pain significantly affects patient comfort in patients with anterior iliac grafts. Non-steroidal anti-inflammatory drugs, corticosteroids and opioid analgesics can be used to relieve postoperative pain. The aim of this study was to evaluate the effects of postoperative intravenous tenoxicam and diclofenac sodium on early and late pain in the donor area, the postoperative mobilization times of the patients, the need for postoperative analgesia, the psychological relief of the patient, and the daily life in patients who received autogenous grafts from the anterior iliac crest region. The aim of this study is to evaluate the data in the case reports retrospectively by examining the data in the case reports. Materials and Methods: The study was carried out with the file data of 40 patients who met the specified criteria. For postoperative pain control, patients were divided into two groups according to the types of analgesics administered. Patients who were administered tenoxicam 0.3 mg/kg (21 patients) or 0.8-1.0 mg/kg diclofenac sodium (19 patients) IV at the postoperative 15th minute were included in the study. VAS values (0.hour,1.hour,6.hour,12.hour,24.hour) from the patient follow-up forms in the postoperative patient file, presence/absence of nausea and vomiting, additional analgesia procedure data, mobilization times, patient satisfaction data were provided by us. recorded and analyzed. Results: In postoperative hourly follow-ups, the VAS value in the diclofenac sodium group at 1, 6, 12, and 24 hours was statistically significantly lower than in the tenoxicam group. Nausea and vomiting were more common in the tenoxicam group than in the diclofenac sodium group, but no statistically significant difference was observed. The need for additional analgesics in the diclofenac sodium group was statistically significantly lower than in the tenoxicam group. Conclusion: When postoperative tenoxicam administration and diclofenac sodium administration were compared in patients undergoing anterior iliac graft surgery, it was found that patients in the diclofenac sodium group had lower VAS scores, less additional analgesic needs, and sufficient analgesic effectiveness. Statistically close results were obtained between the two groups in the presence/absence of nausea and vomiting.