Skolyoz cerrahisinde kullanılan otogreft ve allogreft kemik materyallerinin füzyon üzerine etkileri
The Effects of autograft and allograft bone materials used in scoliosis surgery on fusion
  1. Tez No: 102916
  2. Yazar: SAVAŞ BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖNDER AYDINGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
9- ÖZET Skolyoz cerrahisinde kullanılan otogreft ve allogreft kemik materyallerinin spinal füzyon üzerine etkilerini değerlendirmek amacıyla, İÜ, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda Ocak 1994 - Temmuz 2000 tarihleri arasında skolyoz nedeniyle öpere edilen ve en az 12 aylık takibi olan hastalar kontrole çağrıldı. Çağrımız üzerine gelerek son kontrolleri ve tetkikleri Nisan - Temmuz 2001 tarihleri arasında yapılan 28 hastada spinal füzyon klinik ve radyolojik olarak değerlendirildi. Ayrıca bu hastaların 25 'inde SPECT ile de omurga değerlendirildi. Toplam 28 hastanın 22'sinde idiopatik, 6'sında konjenital skolyoz mevcuttu. İdiopatik skolyoz nedeniyle öpere edilmiş 22 hastadan sekizinde (%36) otogreft, ondördünde (%64) lokal kemik grefti + allogreft kemik materyalleri kullanılarak spinal füzyon yapılmıştı. Otogreft kullanılan 3'ü erkek, 5 'i kadın toplam 8 hastada; preoperatif ortalama yaş 16.4, ortalama takip süresi 54 ay, preoperatif ortalama eğrilik 58.6°, ortalama korreksiyon miktarı 35.9° (%61), ortalama korreksiyon kaybı 8.2°, posterior füzyon yapılan ortalama segment sayısı 10.7, enfeksiyon oranı %12.5 idi. Posterior iliak kanattan otogreft alınan hastalarda donör bölge şikayeti olmadığı, donör bölgeye bağlı bir komplikasyonun gelişmediği görüldü. Allogreft kullanılan l'i erkek, 13'ü kadın toplam 14 hastada; preoperatif ortalama yaş 14.8, ortalama takip süresi 17 ay, preoperatif ortalama eğrilik 62.3°, ortalama korreksiyon miktarı 39.8° (%64), ortalama korreksiyon kaybı 2.5°, posterior füzyon yapılan ortalama segment sayısı 12.1 idi. Hiçbir hastada enfeksiyon görülmedi. Yedi hastaya posterior füzyon, 1 hastaya anterior füzyon, altı hastaya kombine anterior ve posterior füzyon yapılmıştı. Hastalar klinik, radyolojik ve sintigrafık olarak değerlendirildiğinde, otogreft kemik materyalleri kullanılan hastaların tümünde, allogreft kullanılan hastaların %93'ünde spinal solid füzyonun gerçekleştiği görüldü. Otogreft kemik materyali kullanarak yapılan spinal füzyon sonuçları ile lokal kemik grefti ve allogreft karışımı kullanılan hastalarda elde edilen füzyon sonuçları, enfeksiyon ve pseudoartroz açısından karşılaştırıldığında her iki greft tipi arasında anlamlı bir farklılık görülmedi. Konjenital skolyoz nedeniyle öpere edilmiş 2 'si erkek, 4'ü kız toplam 6 hastanın preoperatif yaş ortalaması 6.7, ortalama takip süresi 32 ay idi. Beş hastaya anterior ve posterior konveks hemiepifızyodez, 1 hastaya korreksiyon + posterior füzyon ve posterior Alıcı enstrümantasyon uygulanmıştı. Anterior füzyon yapılan ortalama segment sayısı 3.2, posterior füzyon yapılan ortalama segment sayısı 4.5 idi. Anterior füzyon uygulanan 5 hastada otogreft kullanılmıştı. Posterior füzyon uygulanan 6 hastadan l'inde otogreft, 3 'ünde spongioz allogreft cips, 2 'sinde otogreft ve spongioz allogreft cips karışımı kullanılmıştı. Son kontrollerde hastaların klinik şikayeti yoktu. Standart düz radyografiler değerlendirildiğinde 2 hastada posterior füzyon, 1 hastada anterior füzyon tam olarak görülmekteydi. Diğer hastalarda ise füzyonun değerlendirilmesinde güçlükler olmasına rağmen pseudoartroz lehine bir bulguya da rastlanmadı. Radyolojik olarak implant problemi veya pseudoartroz saptanan 1 1 segmentten 9'unda SPECT'te artmış aktivite saptanırken, SPECT ile artmış aktivite saptanan 63 segmentten 49'u radyolojik olarak normaldi. (Beş segment için radyolojik değerlendirme yapılamadı) SPECT'in radyolojik değerlendirmeye göre daha sensitif olduğu, fakat artmış aktivitenin pseudoartroz dışında nedenleri de olabileceği için yeterince spesifik olmadığı düşünüldü. 80
Özet (Çeviri)
10- SUMMARY Twenty-eight surgically treated scoliosis patients -22 idiopathic scoliosis and 6 congenital scolisosis cases- were evaluated for the effects of autograft and allograft bone materials on fusion, at least 12 months after the operation. Clinical and radiological evaluation were carried out in all patients and 25 patients were also evaluated with SPECT. Autografts had been used in 8 out of 22 patients in idiopathic group and the remaining 14 of them had received allografts in adddition to the locally obtained autogafts without any iliac harvesting. All of the patients in autograft group and 13 (%93) of the patients in allograft group had solid fusion at the latest follow-up. No statistically significant difference was found between the groups regarding the pseudoarthrosis and postoperative infection rates. Only 1 patient had received allograft in congenital scoliosis group and all patients had solid fusion. Statistical evaluation was not carried out in this group because of insufficient number of the cases. There were implant problems or pseudoarthrosis in 1 1 segments radiologically and in 9 out of these 1 1 segments, increased uptake was detected in SPECT evaluation. In the SPECT study of 25 patients increased uptake was present in 63 segments, 49 out of which were radiologically normal (there were 5 segments which could not be evaluated radiologically). SPECT showed far more abnormal segments compared with radiological analysis probably due to its higher sensitivity, but incresed uptake could not be interpreted only as pseudoarthrosis which reduces the specificity of this technique for the diagnosis of spinal pseudoarthrosis. 81