Akciğer kanserli hastalarda yüksek basınçlı sıvı kromatografisi (HPLC) ile serum askorbik asit ve ürik asit tayini
Determination of serum ascorbic acid and uric acid by using high performance liquid chromatography in patients with lung cancer
- Tez No: 48096
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. MERAL TORUN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyokimya, Biochemistry
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Askorbik asit, çok etkili, suda çözünen, serbest radikaller ile direkt olarak reaksiyona giren, zincir-kırıcı bir antioksidan olmakla birlikte prooksidan özellik te gösterebilmektedir. Lipid peroksidasyonunun inhibisyonunda oc-tokoferol ile sinerjist olarak hareket edebilir. Ayrıca biyolojik sıvılarda ürat tarafından ko- runabilmektedir. Son yıllardaki çalışmalar, C vitamini ile kanser arasında önemli bir ilişki bulunduğunu ortaya koymuştur. Çalışmamızda kanser profilaksisi ve tedavisinde etkin fonksiyonlara sahip olabilen askorbik asit düzeylerini ölçmeyi amaçladık. Çalışmamızda primer akciğer kanseri teşhisi konmuş 30 hasta ve 45 sağlıklı bireyin serum vitamin C, ürik asit, albumin, kolesterol ve trigliserit dü zeyleri ölçüldü. Kanser hücre tipi, yaş, kuatelet indeksi, sigara, diyet ve alkol kullanma alışkanlığı gibi faktörlerin serum vitamin C düzeylerine etkisi is tatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
-99 VII. SUMMARY Ascorbic acid is most effective, a water-soluble, chain-breaking antioxidant that reacts directly with free radicals, but also it can act as a poroxidant. Ascorbic acid can act as a synergist with tocopherol in lipid peroxidation. On the other hand, it can be protected by urate in biological fluids. Recent studies have suggested that there is a important relationship between vitamin C and cancer. We aimed to measure the levels of ascorbic acid that can have effective functions in prophylaxis and treatment of cancer. In our study, serum vitamin C, uric acid, albumin, cholesterol and triglyceride levels of 30 patients diagnosed as primary lung cancer and 45 healthy subject were measured. The effects of factors such as cell type of cancer, age, quatelet index, dietary habits, drinking habits and smoking on serum vitamin C levels were evaluated statistically.