Mcf-7 hücre kültürlerinde kuersetin ve lityum klorür uygulamalarının midkin ekspresyonu üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of quercetin and lithium chloride medications on midkine expression in mcf-7 cell cultures
  1. Tez No: 704763
  2. Yazar: İREM ENGÜLEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU MANSUROĞLU, PROF. DR. AYHAN BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Meme kanseri dünyada en sık görülen kanser türüdür. Moleküler alt tipine göre değişiklik göstermekle birlikte çeşitli cerrahi yöntemler, ışın tedavisi, kemoterapötik ilaçlar meme kanserinde standart tedavi olarak uygulanmaktadır. Kemoterapötik ilaçların vücutta yarattığı yan etkilerin azaltılması için destekleyici tedavi yöntemlerine ihtiyaç son yıllarda artmıştır. Kuersetin, bitkisel besinlerde bolca bulunduğundan kanser araştırmalarında destekleyici ajan olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Lityumun; birçok kanser türünde antikanser özelliği kanıtlanmıştır. Bu tez çalışmasında; kuersetin, lityum klorür ve kuersetin + lityum klorür kombinasyon tedavileri MCF-7 hücrelerine uygulanarak MTT yöntemiyle sitotoksik etkileri belirlenmiştir. MDA ile oksidatif stres düzeyi, GSH ve SOD tayinleriyle etken maddelerin antioksidan aktiviteleri hesaplanmıştır. Flow sitometri yöntemiyle apoptoza etkilerinin ve ELISA yöntemiyle midkin ekspresyonu düzeyine etkilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. 24 saat LiCl ve Que + LiCl kombinasyonu uygulanan hücrelerin MDA düzeyinde anlamlı azalma görülmüştür. 48 saatte GSH düzeylerinde tüm gruplarda anlamlı azalma gözlenmiştir. 48 saatte MCF-7 hücrelerindeki SOD aktivitesinde anlamlı artış görülmüştür. 48 saatte MCF-7 hücrelerinin tüm tedavi gruplarında erken apoptotik hücre yüzdesinin arttığı belirlenmiştir. 24 ve 48 saat kuersetin ve LiCl tedavisi uygulanan MCF-7 hücrelerinde midkin düzeyinin azaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Tüm bulgular neticesinde; kuersetin ve lityum klorürün MCF-7 hücrelerinde antiproliferatif ve apoptozu indükleyici etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte kombinasyonlarının meme kanseri tedavisinde uygulanabilmesi için destekleyici in vivo ve klinik çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common type of cancer in the world. Although it varies according to the molecular subtype, various surgical methods, radiation therapy, chemotherapeutic drugs are applied as standard treatment in breast cancer. The need for supportive treatment methods has increased in recent years to reduce the side effects of chemotherapeutic drugs in the body. Since quercetin is abundant in plant foods, it is frequently used as a supporting agent in cancer research. Lithium; It has been proven to have anticancer properties in many types of cancer. In this thesis study; quercetin, lithium chloride and quercetin + lithium chloride combination treatments were applied to MCF-7 cells and their cytotoxic effects were determined by MTT method. Oxidative stress level with MDA, antioxidant activities of active ingredients were calculated with GSH and SOD assays. It was aimed to determine its effects on apoptosis by flow cytometry method and its effects on midkine expression level by ELISA method. A significant decrease was observed in the MDA level of cells treated with the combination of LiCl and Que + LiCl for 24 hours. A significant decrease was observed in GSH levels in all groups at 48 hours. Significant increase in SOD activity was seen in MCF-7 cells at 48 hours. It was determined that the percentage of early apoptotic cells increased in all treatment groups of MCF-7 cells at 48 hours. It was concluded that midkine level decreased in MCF-7 cells treated with quercetin and LiCl for 24 and 48 hours. As a result of all the findings; quercetin and lithium chloride were found to have antiproliferative and apoptosis-inducing effects in MCF-7 cells. However, supportive in vivo and clinical studies are needed for the combinations to be applied in the treatment of breast cancer.