Megayatlarda aydınlatma tasarımının incelenmesi ve iç mekan üzerinden kurgulanması
Evaluation of the lighting design in megayachts and planning it through the interior areas
  1. Tez No: 704764
  2. Yazar: MEHMET FATİH UMUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Çalışmanın temel amacı; Kavram olarak“Megayat”ın tanımı, günümüz megayatlarındaki lüksün gelişimi ile beraber lüksü ve mekanı en çarpıcı şekilde ifade etmenin yolu olan 'yapay aydınlatma'yı, megayat düzleminde değerlendirmek, sürecini özetlemek ve ihtiyaçlarını belirlemektir. Araştırmanın kapsadığı dönem, yakın geçmiş ve günümüze aittir. Giriş bölümünün ardından ikinci bölümde, öncelikle denizel mimari ve yaşam algısını oluşturmak adına insanoğlunun tarih boyunca denize olan yaklaşımı, bir gezinti teknesi olarak gelişen 'yat' kavramı, yatın iç-dış mekanları ve tasarım süreci konuları anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, yat sınıfının en lüksü olan megayat ve tarihçesine değinilmiştir. Megayatın ve lüks kavramıyla olan ilişkisi anlatılmıştır. Son olarak megayatlarda lüksün en önemli sunu yöntemi olan aydınlatma tanımlarına yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, analitik bir yaklaşımla tasarım süreci ve lüks kaygıları tanımlanan megayatların, aydınlatma tasarımı; en lüks kısımları olan misafir yaşam alanları, gece seyiri ve acil durum kondüsyonları, teknik alan aydınlatmaları başlıklarında incelenmiştir. Aydınlatma yöntemleri, tasarım ve projelendirme süreci anlatılmıştır. Beşinci bölümde, detaylı bir şekilde incelenmiş olan iç ve dış mekan aydınlatma çalışmalarına ilave olarak, karşılaştırmalı örnekler ve alternatif yerleşim çalışmaları sunulmuş, karasal ve denizel mimaride mekanı anlatmanın en güçlü yöntemi olan yapay aydınlatmanın kullanıcı üzerinde mekanı algılamaya yönelik etkileri (fizyolojik ve psikolojik) incelenmiştir. Sonuç bölümündeyse, tasarım aşamasından teslim sürecine kadar sistemsel olarak incelenmiş olan 'Megayatlarda Aydınlatma Tasarımı' sürecinin kronolojik bir özeti oluşturulmuş, günümüzde ve gelecekte ihtiyaç duyduğu yaklaşımlar, bütünleyici şekilde tanımlanmış ve araştırmanın sunduğu veriler ışığında, kapsayıcı bir vargıya ulaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to describe the basic concept of luxurious livinig in the megayachts; which is mainly based on the artificial lighting by defining this discipline by all means, such as its benefits and contributions to the luxuriousness of megayacht life, the different usages of lighting in a yacht and pointing out the possible different approaches to the subject. Since it is a very fast changing technology based subject, the work is based on the near past and today of“lighting in megayachts”. While giving the main concepts of the subject in the Introduction, the second part of the thesis is based on giving an insight of the human's approach to sealife throughout history and the occurance of“yacht”concept, as a pleasure vessel rather than a transportation vessel by also outlining the interior and exterior design concepts that have taken shape in the pleasure yachts. The third part describes the concept of egayachts with the description of the history of megayachts and the relation of them with the concept of luxury. The role and the importance of the lighting in the luxurious megayachts are deeply explored and explained with all components, with many examples and definitions as well. The fourth part describes the design process analytically, the concerns of luxurious megayacht design issues, the differences of guest living areas, technical areas; the night ride and emergency conditions of lighting by also describing the design, project planning and installation phases of the subject. The fifth part compares the importance of lighting in understanding the architectural space in land and sea both psycohologically and physically while also comparing the interior and exterior lighting in yachts in detail; with multiple comparative plans. In the conclusion part, a chronological summary is prepared on all the subjects covered so far from the design to final installation phases of the“Lighting Design in Megayachts”. The problems and the different approaches that will be needed in the future of lighting design in megayachts are described in detail, while an overall conclusion to the subject is reached with the help of all the concepts and facts that have been pointed out in the thesis.