Disgrafi tanısı almış öğrencilerin yazım hatalarının giderilmesi
Elimination of writing mistakes of students with dysgraphia
  1. Tez No: 704779
  2. Yazar: GİZEM BEYZA ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada ilkokulda öğrenim gören disgrafi sorunu yaşayan öğrencilerin yazma hatalarını tespit ederek yanlış yazılan kelimelerin cümlede kullanılmasının yazma hatalarını gidermeye etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada tek denekli araştırma modellerinden“A-B modeli”kullanılmıştır. A-B modellerinde öncelikle bağımlı değişken bir süre gözlenmektedir. Katılımcının performans düzeyine ilişkin kararlı veri elde edildikten sonra bağımlı değişkenin ilerideki durumuna yönelik kestirimde bulunulmaktadır. Başlama düzeyi evresinde kararlı veri elde edildiğinde uygulama evresine geçilmektedir. Uygulama evresinde bağımsız değişken uygulanmaya başlanmaktadır. Bağımsız değişkenin bağımlı değişken üzerindeki etkisi incelenmektedir. Bağımlı değişkende meydana gelen değişiklik başlama düzeyi evresi ile karşılaştırılmaktadır. Araştırmanın bağımlı değişkeni bağımlı değişkeni öğrencilerin harf karıştırma hatalarının giderilmesidir. Bağımsız değişkeni ise karıştırılan harfin geçtiği kelimeyi cümle içinde kullanma etkinliğidir. Araştırma verileri öğrencilerin Türkçe defterlerinden, kopya ve dikte metinlerinden ve araştırmada kullanılan karıştırılan harfin geçtiği kelimeyi cümlede kullanma etkinliği çalışma kâğıdı aracılığı ile toplanmıştır. Araştırmanın birinci çalışma gurubu 10 öğrenciden, ikinci çalışma grubu ise üç öğrenciden oluşmaktadır. Birinci çalışma grubu ile yürütülen çalışma süreci sekiz hafta sürmüştür. Çalışma boyunca on öğrenciye dört kısa metin hem dikte hem de kopya olmak üzere yazdırılmıştır. İkinci çalışma grubu ile yürütülen çalışmada bu on öğrenci içinden disgrafi sorunu yaşayan öğrencilerin yazma sorunlarına gidermeye yönelik yapılacak etkinlik uygulaması için üç öğrenci seçilmiştir. Bu öğrencilere karıştırılan harfin geçtiği kelimeyi cümlede kullanma etkinliği uygulanmıştır. Araştırma sonucunda disgrafi sorunu yaşayan öğrencilere özgü mükerrer yazma, binişiklik, ekleme, eksiltme, ayırma ve değiştirme yazma hatalarının yapıldığı belirlenmiştir. Yapılan uygulama sonucunda ise harf karıştırma hatalarının azaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of using the misspelled words in sentences by detecting the writing errors of students who have dysgraphia problems in primary school on eliminating the writing mistakes. In the research“A-B model”one of the single-subject research models, was used. In A-B models, first of all, a dependent variable period is observed. After obtaining stable data on the performance level of the participant, the future state of the dependent variable is predicted. When stable data is obtained in the baseline phase, the application phase is started. In the application phase, the independent variable is started to be applied. The effect of the independent variable on the dependent variable is examined. The change in the dependent variable is compared with the baseline stage. The dependent variable of the research is to eliminate the letter mixing mistakes of the students with the dependent variable. The argument is the activity of using the mixed letter in a sentence. The research data were collected from the students' Turkish notebooks, copy and dictation texts, and the activity of using the word in the sentence with the scrambled letter used in the research, through the worksheet. The first study group of the research consists of 10 students, and the second study group consists of three students. The working process carried out with the first working group lasted eight weeks. During the study, four short texts, both dictation and copy, were written for ten students. In the study conducted with the second study group, three students among these ten students were selected for the activity application to be carried out to solve the writing problems of students with dysgraphia. The activity of using the mixed letter in sentence was applied to these students. As a result of the research, it was determined that the mistakes of repetitive writing, crossing, adding, deducting, separating and changing writing specific to students with dysgraphia problems were made. As a result of the application, it was determined that the letter mixing errors decreased.