Bazı hayvan türlerine ait sütlerde betakazomorfin-7 düzeyi ve buna etki eden faktörler
Betacasomorphin-7 level in milk of some animal species and factors affecting it
- Tez No: 704815
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAZİYE CANAN BÖLÜKBAŞI AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, çeşitli türden hayvan ırk ve genotiplere ait sütlerde β-kazomorfin-7 üzerine etki eden faktörleri bugüne kadar Türkçe ve yabancı dilde yayınlanmış çalışmalardan yararlanarak derleyip bir tez haline getirmek amacıyla yapılmıştır.. Süt proteinleri başlıca kazein, laktalbumin, laktoglobulin, kan serum albümini ve immünoglobulin gibi proteinlerden oluşur. Süt proteinlerinin ana bileşeni olan kazein, alfa, beta, kappa ve gama kazein fraksiyonlarından meydana gelmektedir. En polimorfik süt proteini olan ve 13 genetik varyantı bulunan β-kazein'in en sık rastlanılan formaları A1 ve A2'dir. Bu varyantlardan elde edilen sütler A1 ve A2 süt olarak tanımlanmaktadır. A1 ve A2 sığır sütü arasındaki fark, β-kazein amino asit peptid zincirinin 67. pozisyonunda sadece bir amino asidin değişmesidir. A2 beta kazein protein zincirinin 67. pozisyonda prolin, A1 varyantının protein zincirinin aynı pozisyonunda histidin aminoasiti bulunmaktadır. Bu farklılıktan dolayı, A1 beta kazeinin ardışık gastrointenstinal proteolitik sindirimi sırasında yedi amino asitten meydana gelen ve morfin benzeri etki yapan bir polipeptit olan Beta kazomorfin-7 (BCM-7) üretilirken, A2 β-kazeinin sindiriminde BCM-7 üretilmemektedir Endokrin, sinir ve bağışıklık sistemindeki çeşitli opioid reseptörlerini etkileme potansiyeline sahip olan BCM-7, A1 tip süt tüketiminin neden olduğu sağlık sorunlarının kaynağı olarak gösterilmektedir. Buna karşılık A2 sütünün insan sağlığı açısından olumsuz bir etkiye neden olmadığı bildirilmektedir. Sonuç olarak, literatür incelemesi veya taraması esnasında β-kazomorfin7 üzerine etki eden faktörlerle ilgili farklı bildirişlerin olduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla daha sağlıklı sonuçların elde edilmesi için konu ile ilgili daha fazla çalışma yapılması gerektiği kanaatine varılmıştır
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to compile the factors affecting β-casomorphin-7 in milk of various animal breeds and genotypes, by utilizing the studies published in Turkish and foreign languages, and turn it into a thesis. Milk proteins mainly consist mainly of proteins such as casein, lactalbumin, lactoglobulin, blood serum albumin, and immunoglobulin. Casein, which is the main component of milk proteins, consists of alpha, beta, kappa and gamma casein fractions. The most common forms of beta-casein, which is the most polymorphic milk protein having 13 genetic variants, are A1 and A2 respectively the milk obtained from these variants is defined as A1 and A2 milk. The difference between A1 and A2 dairy cattle, which are the β-casein variants, is that only one amino acid changes at position 67 of the β-casein amino acid peptide chain. At 67th position of β-casein A2 variant proline amino acid is found, A1 variant has“histidine”amino acid in the same position. Because of this difference, BCM-7, which is a polypeptide consisting of seven amino acids and having morphine-like effect, is produced during the successive gastrointenstinal proteolytic digestion of bovine beta casein A1 while BCM-7 is not produced in the digestion of A2 β Casein milk. BCM-7, which has the potential to affect various opioid receptors in the endocrine, nervous and immune system, has been shown as the source of human health problems caused by A1 type milk consumption. In contrast, A2 milk is not thought to cause a negative effect on human health. As a result, it was determined that there were different reports about the factors affecting β-casomorphin7 during the literature review or review. Therefore, it was concluded that more studies should be done on the subject in order to obtain healthier results.