Askeri paletli araçların süspansiyon sistemi tasarımı ve analizi
The design and analysis of military tracked vehicles' suspension system
  1. Tez No: 704816
  2. Yazar: MURAT MERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ BEDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışmada, askeri paletli araçlar özelinde kara araçlarının süspansiyon sistemleri incelenmiştir. Zor arazi şartlarında yüksek hareket kabiliyeti istenen askeri paletli araçlar, zeminden kaynaklı titreşim ve kuvvetlerin etkisi sebebiyle tekerlekli araçlara göre daha gelişmiş ve karmaşık süspansiyon sistemlerine sahiptirler. Bu kuvvet ve titreşimler araç gövde yapısına ve diğer ekipmanlara zarar verdiği gibi personelin sağlığı ve sürüş konforunu da etkiler. Bu tez çalışmasında RecurDyn programı kullanılarak bir askeri paletli aracın süspansiyon sisteminin analizi ve iyileştirme önerileri üzerine bazı çalışmalar yapılmıştır. Çalışmanın ilk kısmında tekerlekli ile paletli araçlar ve askeri tekerlekli ile askeri paletli araçlar arasındaki farklılıklar, kullanım alanları, tercih sebepleri hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. İkinci kısmında askeri paletli araçlarda kullanılan süspansiyon sistemi türleri ve ekipmanların özellikleri hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü kısmında paletli araç süspansiyon sistemlerinin tasarım parametrelerine değinilmiştir. Dördüncü kısmında örnek bir askeri paletli araç olan M113 aracının süspansiyon sistemi modellenmiş, analiz programı yardımıyla hesaplanan sürücünün maruz kaldığı kuvvetler ve sürüş konforu hakkında ilgili standartlar doğrultusunda yorumlamalar yapılmıştır. Son bölümde ise mevcut M113 aracının süspansiyon sistemi ile ilgili olarak iyileştirme önerilerinde bulunulmuş ve bu öneriler kapsamında yeni modeller oluşturularak analiz programında koşturulmuştur. Bu yapılan çalışmanın gelecekte üretilecek olan farklı tipte ve özellikteki paletli araçların tasarımları esnasında bir farkındalık yaratması ve tasarım kriterlerinin seçiminde yol gösterecek bir doküman olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, suspension systems of land vehicles were examined, especially military tracked vehicles. High mobility is required from military tracked vehicles in difficult terrain condition. For this reason, military tracked vehicles have more advanced and complex suspension systems than wheeled vehicles. Forces and vibrations from terrain not only demage the hull structure and other equipments, but also affect the safety and driving comfort of the crew. In this thesis, some studies were carried out on the analysis of the suspension system of a military tracked vehicle and improvement suggestions by using the RecurDyn program. In the first part of the study, evaluations were made about the difference, usage areas and reasons for preference between wheeled – tracked vehicles and military wheeled – tracked vehicles. In the second part, information is given about the types of suspension systems used in military tracked vehicles and the characteristics of the equipment. In the third part, the design parameters of tracked vehicle suspension systems are mentioned. In the fourth part, the suspension system of the M113, an examplary military tracked vehicle, is modeled. With the help of the analysis program, the forces that the driver is exposed to and the driving comfort were calculated. Interpretations have been made about this information in line with the relevant standards. In the last part, improvement suggestions were made regarding the suspension system of the current M113 vehicle. Withinthe cope of these suggestions, new models were created and run in the analysis program. The aim of this study is to create awareness in the designs of different types and features of tracked vehicles to be produced in the future and to be a document that will guide the selection of design criteria.