Bazı memeli hayvan türlerinden alınan süt örneklerinde HPCL yöntemiyle karşılaştırılmalı vıtamın E mıktar tayını
Comparative vitamin E quantity determination by HPLC method in milk samples taken from some mammalian species
  1. Tez No: 715271
  2. Yazar: ELÇİN DİKİLİKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUBA MERT GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Camelus dromedarius (deve), Bubalus bubalis(Asya mandası), ve Ovis aries (koyun) türleri ayrı habitat özellikleri sebebiyle farklı coğrafyalarda farklı yoğunlukta yayılım göstermektedir. Günümüzde değişik hayvan türlerine ait süt ve ürünlerine olan ilgi ve buna bağlı olara da bu sütlerin içerikleri ile ilgili olan araştırmalar daha fazla merak edilir olmuştur. Bu tezde deve, manda ve kıvırcık koyun sütlerinden elde edilen ekstrelerden α-tokoferolün kantitatif miktar tayini yapılmıştır. Bu analiz için HPLC-DAD yöntemi kullanılmıştır. Deve, manda ve kıvırcık koyun sütlerinden elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışmaya göre en yüksek α-tokoferol içeriğine manda sütü (0.310 µg/100 ml) sahipken sırasıyla deve sütünde (0.308 µg/100 ml) ve kıvırcık koyun sütünde ise (0.275 µg/100 ml) α-tokoferol miktarı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Camelus dromedarius (Camel), Bubalus bubalis (Asian buffalo), ve Ovis aries (Sheep) species spread in different densities in different geographies due to their different habitat characteristics. Today, the interest in milk and products of different animal species and, accordingly, the researches on the contents of these milks have become more interesting. In this thesis, quantitative determination of α-tocopherol was made from extracts obtained from camel, buffalo and sheep milk. HPLC-DAD method was used for this analysis. The results obtained from camel, buffalo and sheep milk were examined comparatively. According to our study, buffalo milk (0.310 µg/100 ml) has the highest α-tocopherol content. The content of α-tocopherol was determined in camel milk (0.308 µg/100 ml) and sheep milk (0.275 µg/100 ml), respectively.