Alpin x Şam keçisi oğlaklarında büyüme ve gelişme özellikleri ile besi performanslarının belirlenmesi
Determination of growth and development characteristics as well as fattening performance in alpine x Damascus goats
  1. Tez No: 704820
  2. Yazar: GİZEM MUTLUKOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Türkiye'de keçi sütü üretimini artırmak için uzun yıllardan beri değişik ıslah çalışmaları yapılmaktadır. Adana ilinde kurulu bulunan ve Şam keçisi yetiştiriciliği yapan özel bir işletmede Çukurova'nın yaz aylarındaki sıcak ve nemli ikliminde fazla süt verecek keçi genotipi geliştirmek amacı ile Alpin x Şam keçisi melezlemesi yapılmıştır. Bu çalışmada söz konusu melezlerin oğlaklarında büyüme ve gelişme özellikleri ile besi gücünün Şam keçisi oğlakları ile karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Different crossbreeding studies have been made to improve the goat milk production in Turkey for many years. Alpine and Damascus goats was crossbred in a private enterprise established in Adana that engaged in raising Damascus goat in order to develop a goat genotype that will give more milk in the hot and humid climate in summer months of Çukurova region. In this study, the growth and development characteristics as well as fattening performance of these crossbred kids were compared with Damascus kids.