Comparative studies of carboranethiol self-assembled monolayers on gold surfaces
Karborantiyol kendiliğinden düzenlenen tek katmanlı yapıların (KDT) altın yüzey üzerindeki davranışlarının kıyaslamalı bir şekilde incelenmesi
  1. Tez No: 920282
  2. Yazar: CANER YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH DANIŞMAN, DOÇ. DR. SELÇUK YERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Karborantiyol kendiliğinden düzenlenmiş tek-tabaka (KDT) filmlerin altın ve bazen de gümüş alttaşlar üzerindeki davranışı, yapısı ve kararlılığı araştırılmıştır. Bu tür koşullarda, moleküler yapı ve bağlanma tercihlerinin bu KDT'lerin özellikleri üzerindeki deneysel koşulların değişimini nasıl etkileyeceğine öncelik verilmiştir. Morfoloji, kalınlık ve kimyasal bileşim değerlendirmesi, temas açısı ölçümleri, spektroskopik elipsometri, atomik kuvvet mikroskobu ve X-ışını fotoelektron spektroskopisi yoluyla sistematik bir analiz uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Deneysel sonuçlar, bazik ve bazik olmayan koşullar altında hazırlanan KDT'lerin morfoloji veya yüzey özellikleri açısından çok farklı olmadığını, dolayısıyla bazik koşullara gerek olmadığını göstermiştir. Bis-karborantiyol izomerleri üzerinde yapılan karşılaştırma çalışmaları, para-sübstitüe izomer pp-SH'nin, meta-sübstitüe izomeri mm-SH'ye kıyasla daha düzenli, kararlı ve hatasız tek katmanlar halinde kendiliğinden birleştiğini göstermektedir. Kalınlık ölçümleri pp-SH yüzeyinin pürüzsüzlüğünü ve homojenliğini desteklemekte, bu da onu kararlı ve düzgün bir tek tabakanın gerekli olduğu uygulamalar için umut verici bir öncü haline getirmektedir. Altı çizilen bir diğer nokta da bağ etkileşimlerinin termodinamik tercihidir; bu da altın yüzeylerde Au-S-C bağlarına sahip P1C KDT'lerin Au-S-B bağları içeren diME-O9 SAM'lerden çok daha kararlı olduğu anlamına gelmektedir. Yer değiştirme deneyleri gerçekten de zaman içinde P1C KDT'lerin elverişli termodinamik özellikleri nedeniyle baskın olacağını göstermiştir. Bununla birlikte, gümüş alt tabakalarda, daha zayıf bağlanma etkileşimleri ve yüksek yüzey pürüzlülüğü ile, kararlılığın ve seçiciliğin azalmasına yol açar, bu da sonuçta daha az organize tek katmanlara ve moleküler düzeyde karışmaya neden olur.
Özet (Çeviri)
The behavior, structure, and stability of carboranethiol self-assembled monolayers on gold and, occasionally, silver substrates were investigated. Primary attention was given to how molecular structure and bonding preferences will influence the properties of these SAMs. Morphology, thickness, and chemical composition assessment were conducted through the application of a systematic analysis via contact angle measurements, spectroscopic ellipsometry, atomic force microscopy, and X-ray photoelectron spectroscopy. The experimental results show that the SAMs prepared under base-free and basic conditions do not differ much in morphology or surface characteristics, hence removing the necessity to prepare basic solutions. Comparison studies on bis-carboranethiol isomers illustrate that the para-substituted isomer, pp-SH, self-assembles into more ordered, stable, and defect-free monolayers compared to its meta-substituted isomer, mm-SH. Thickness measurements support the smoothness and homogeneity of the pp-SH surface, making this a promising precursor for applications where stable and uniform monolayers are required. Another point that was underlined is the thermodynamic preference of the bonding interactions, which means that on gold surfaces, P1C SAMs with Au-S-C bonds are much more stable than diMe-O9 SAMs containing Au-S-B bonds. The replacement experiments indeed showed that, over time, the P1C SAMs will dominate because of their favorable thermodynamic properties. On silver substrates, however, weaker binding interactions and high surface roughness lead to reduced stability and selectivity, resulting in less organized monolayers and significant intermixing.