Morkaraman, ivesi ve tuj kuzuların kesim, karkas, et kalitesi özelliklerinin karşılaştırılması ve ilgili bazı genlerin ekspresyonu
Comparison of slaughter, carcass, meat quality traits of red karaman, awassi and tushin lambs and expression of some related genes
- Tez No: 830114
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Amaç: Bu araştırma ekstansif şartlarda yetiştirilen Morkaraman, İvesi ve Tuj ırkı kuzuların kesim, karkas ve et kalite özellikleri ile bu özelliklerle ilişkili genlerin mRNA transkript seviyelerini belirlemek ve karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmanın materyalini sütten kesim sonrası aynı koşullarda yetiştirilen Morkaraman (7 baş), İvesi (7 baş) ve Tuj (7 baş) ırkı toplam 21 adet erkek kuzu oluşturmaktadır. Kuzular doğum tarihleri birbirine yakın (±20 gün) ve mart ayında tekiz doğmuş olanlar arasından seçilmiştir. Kesim işlemi 7 aylık yaşta gerçekleştirilmiştir. Kesim, karkas, et kalite özellikleri ve bu özelliklerle ilişkili bazı genlerin (LPL, GRM1, SREBP1, MEF2B, RFXANK, PPARγ) ekspresyon düzeyleri belirlenerek fenotip ve genotip arasındaki ilişki incelenmiştir. Genlerin ekspresyon seviyeleri gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu ile tespit edilmiştir. Bulgular: Morkaraman, İvesi ve Tuj kuzularda kesim öncesi canlı ağırlıkları sırasıyla 46.09, 33.20, 38.00 kg, kesim öncesi canlı ağırlığa göre sıcak karkas randımanları sırasıyla % 47.19, 43.00, 44.49, soğuk karkas randımanları % 46.16, 41.96, 43.30; boş vücut ağırlığına göre sıcak karkas randımanları % 57.03, 53.53, 53.49 ve soğuk karkas randımanları % 55.78, 52.23, 52.06 olarak tespit edilmiştir. Etin kimyasal özelliklerinden kuru madde oranı bakımından Morkaraman, Tuj ırkından yüksek (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to determine and compare the slaughter, carcass, and meat quality traits and mRNA transcript levels of genes associated with these traits in Red Karaman, Awassi, and Tushin lambs raised under extensive conditions. Material and method: The material of the research consisted of a total of 21 male lambs from Red Karaman (7 heads), Awassi (7 heads) and Tushin (7 heads) breeds reared under the same conditions after weaning. The lambs were selected from among those whose birth dates (±20 days) were close to each other and born single in march. Slaughtering was carried out at the age of 7 months. The relationship between phenotype and genotype was analyzed by determining the expression levels of some genes (LPL, GRM1, SREBP1, MEF2B, RFXANK, PPARγ) associated with slaughter, carcass, and meat quality traits. Expression levels of genes were determined by real-time polymerase chain reaction. Results: The pre-slaughter live weights were 46.09, 33.20, 38.00 kg; the dressing percentages calculated based on pre-slaughter live weights were 47.19, 43.00, 44.49 %; the chilled dressings were 46.16, 41.96, 43.30 %; the dressing percentages calculated based on empty body weight were 57.03, 53.53, 53.49 %; the chilled dressings were 55.78, 52.23, 52.06 % in Red Karaman, Awassi and Tushin lambs, respectively. While Red Karaman was superior to the Tushin breed in terms of dry matter ratio (p0.05).