Konteynerde saklanan boğa spermatozoonları üzerine çevre faktörlerinin etkileri
Effect of the environmental factors on bull spermatozoa in field containers
  1. Tez No: 70485
  2. Yazar: NEDİM ÜZEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ.İKAMURAN İLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET: Çalışmada aynı bakım ve besleme koşullarında barındırılan 5 baş Holştayn ırkı boğaya ait, tekniğine uygun olarak hazırlanmış 0.25 ml'lik payetlerde dondurulmuş sperma kullanıldı. Her boğadan aynı ejakulata ait 200 adet, 5 boğadan toplam 1000 payet, aynı marka ve özellikteki (Taylor-Wharton, 8XTL) 2 saha konteynerine aktanldı. Bir kanistere her boğadan 20'er adet olmak üzere 1 00 payet, bir konteynerde bulunan 5 kanistere 500 ve 2 konteynere toplam 1000 payet depolandı. Her ikisi de 8'er litrelik iki sıvı azot konteynerinden ilkinde (konteyner no:1), içindeki azot miktarını 4/5 ve ikinci azot tankında (Konteyner no:2) azot seviyesinin konteyner kapasitesinin yaklaşık 1/4 olması sağlandı. 1 no'lu kanisterler içindeki payetler, konteyner ağzı içinde 5 sn bekletildikleri sonra alındı. 2no'Iu kanister içindeki payetler, konteyner ağzı içinde 20 sn bekletildikten sonra alındı. 3 no'lu kanister içindeki payetler, konteyner ağzı dışına 8- 10 cm kadar çıkarıldı ve 5 sn bekletildikten sonra alındı. 4 no'lu kanisterler içindeki payetler konteyner ağzı dışına 8-10 cm kadar çıkarıldı ve 20 sn bekletildikten sonra alındı. 5 no'lu kanisterler kontrol grubu olarak bırakıldı ve içindeki payetlere çalışma sonuna kadar her hangi bir uygulama yapılmadı. İlk dört kanisterdeki payetler incelendikten sonra kontrol grubundaki payetler, kanister konteyner ağzından dışarı çıkarılmadan hemen alındı. Değişik kanisterlerden belirtilen uygulamalar sonrası alınan payet içindeki donmuş spermalar 37°C'lik su banyosunda 30 sn süresince eritildikten sonra spermatolojik özelliklleri incelendi. Sonuç olarak; kanisterin kullanılmasına bağlı olarak oluşan ısı farklılıklarının spermatozoon motilitesini olumsuz yönde etkilediği, motilitede saptanan bu azalmanın kanisterin çıkarıldığı yükseklik ve geçen süreye göre değişmediği, payetlerin alınması sırasında kanisterde kalan diğer payetlerde oluşabilecek ısı farklılıklarının morfolojik60 bütünlüğü değiştirmediği ve konteynerlerdeki farklı azot miktarlarının spermatozoon motilitesi ve morfolojisine zarar vermediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
61 7. SUMMARY: Semen was collected from 5 Holstein bulls under equal management conditions, extended with Laiciphos 478 and frozen in 0.25 ml straws. 200 straws from' one ejaculate of every bull, total 100 straws in total 5 canisters a container total 500 and in two containers total 1000 straws were stored. The containers capacities were 8 liters each.The first container (Container no 1 )contained 4/5 of its liquid nitrogen capacity and the second (Container no II ) contained 1/4 of its liquid nitrogen capacity. Straws of the first canister were taken after a 5 seconds waiting period in the neck- region of the container.Straws from the second canister were taken out after a 20 seconds waiting period in the neck-region of the container. Straws from the 3'rd canister were taken after a 5 seconds waiting period at 8-1 0 cm out of the container. Straws from the 4'th canister were taken after a 20 seconds waiting period at 8-1 0 cm out of the container. Straws of the 5 th group were considered as control and no application was done until the end of the study. After the examination of the straws from the first four canisters, straws from the 5 th container were taken out immediately without taking the canister out of the neck-region of the container. Frozen 5 straws from these different canisters were thawed for 30 seconds in 37°C water-bath and semen characteristics (motility morphology) were evaluated. In conclusion; changes in the temperature relating to the usage of canister had detrimental effects on spermatozoa motility, this decrease in the spermatozoa motility was not affected from the distance of the canister taken out from the container from time, changes in the temperature of the straws left in the canister while taken out of other straws had not no effect on morphology and the amount of liquid nitrogen in the container also had no effect on spermatozoa morphology.