Sistemik lupus eritematozus tanılı hastalarda osteonekroz sıklığının değerlendirilmesi
Prevalence and predictors of osteonecrosis in patients with systemic lupus erythematosus
- Tez No: 704863
- Danışmanlar: PROF. DR. AŞKIN ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Osteonekroz (ON), kemik vaskülaritesinde ve mimarisinde bozulma ile giden progresif kemik yıkımıdır. ON, sistemik lupus eritematozus (SLE) hastalarında sık görülen bir komplikasyondur. ON, SLE hastalarında fonksiyon ve yaşam kalitesi kaybının önemli nedenlerinden biridir. Çalışmamızda SLE hastalarında ON sıklığının değerlendirilmesi ve ON gelişimi ile ilişkili olabilecek faktörlerin ortaya konması amaçlanmıştır. Bu çalışmaya, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalına, Ocak 2010 ile Aralık 2019 tarihleri arasında başvuran ve takip edilen, SLICC 2012 sınıflandırma kriterlerini karşılayan, 18 yaş ve üstü 533 SLE hastası alındı. Hastaların demografik özellikleri, anamnez bilgileri, fizik muayene, laboratuvar ve görüntüleme bulguları, eşlik eden hastalıkları geriye dönük olarak hastane işletim sistemi (Avicenna 2.0) ve hasta dosyaları üzerinden kayıt edildi. Hastaların klinik özellikleri; ateş, mukokutanöz tutulum, serozit, sinovit, lenfadenopati, Raynaud fenomeni, nörolojik tutulum, hematolojik tutulum, renal tutulum, akciğer tutulumu, overlap sendromlar, SLE'ye sekonder antifosfolipid sendrom (AFAS) varlığı kayıt edildi. Hastaların detaylı otoantikor profili kayıt altına alındı. Hastaların kullandığı ilaçlar (antimalaryal ilaçlar, glukokortikoidler, immünsüpresif tedaviler, antikoagülan ilaçlar, asetilsalisilik asit, antilipidemikler) kayıt edildi. Hastaların steroid kullanımları ayrıntılı olarak incelendi. Hastalar ≥1 ay süre ile kullandıkları maksimum steroid dozlarına göre 6 gruba ayrıldı. Pulse steroid almış olan hastalar ayrıca kayıt edildi. Hastalarda radyolojik olarak kanıtlı (x-ray, BT ya da MRG) ON varlığı hastane sistemi ve dosyalar üzerinden tarandı. ON tanı tarihi, radyolojik görüntüleme tarihi olarak kabul edildi. 533 hastadan 46'sında semptomatik ON saptandı (%8,6). ON en sık olarak kalça ekleminde görüldü (%71,6). ON gelişen ve gelişmeyen gruplar yukarıda belirtilen özellikler açısından karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Osteonecrosis (ON) is a progressive bone destruction disease with deterioration in bone vascularity and architecture. ON is a common complication in patients with systemic lupus erythematosus (SLE). ON is one of the major causes of loss of function and quality of life in SLE patients. In our study, we aimed to evaluate the frequency of ON in SLE patients and to reveal the factors that may be associated with the development of ON. 533 SLE patients aged 18 years and older, who applied to Ankara University Faculty of Medicine, Department of Rheumatology and were followed up between January 2010 and December 2019 and met the SLICC 2012 criteria were included in this study. Demographic characteristics, anamnesis, physical examination, laboratory and imaging findings and concomitant diseases (hypertension, diabetes mellitus, atherosclerotic heart disease, hyperlipidemia, osteoporosis) of the patients were recorded retrospectively through the hospital operating system (Avicenna 2.0) and patient files. The clinical features of the patients; fever, mucocutaneous involvement, serositis, synovitis, lymphadenopathy, Raynaud's phenomenon, neurological involvement, hematologic involvement, renal involvement, lung involvement, overlap syndromes, presence of antiphospholipid syndrome (APS) secondary to SLE were recorded. Detailed autoantibody profiles of the patients were recorded. The drugs used by the patients (antimalarial drugs, glucocorticoids, immunosuppressive treatments, anticoagulant drugs, salicylic acid, antilipidemics) were recorded. The steroid use of the patients was examined in detail. The patients were divided into 6 groups according to the maximum steroid doses used for ≥1 month. Patients who received pulse steroids were recorded seperately. Presence of radiologically proven (x-ray, CT or MRI) ON in patients was scanned through the hospital system and files. The date of radiological imaging was taken as the date of ON diagnosis. Symptomatic ON was detected in 46 of 533 patients (8.6%). ON was most commonly seen in the hip joint (71.6%). The groups with and without ON were compared in terms of the characteristics mentioned above.