Sistemik lupus eritematozus tanılı hastalarda akut faz reaktanlarının değerlendirilmesi
The evaluation of acute phase reactants in patients with systemic lupus erythematosus
  1. Tez No: 557182
  2. Yazar: CİHAD SOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP TUNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Sistemik Lupus Eritematozus Tanılı Hastalarda Akut Faz Reaktanlarının Değerlendirilmesi, Dr. Cihad SOLAK, Uzmanlık Tezi, Konya, 2019 Amaç: Bu çalışmada, SLE tanısı almış kronik inflamasyonu bulunan hastalarda akut faz reaktanlarının ve serum protein elektroforezinin değerlendirilmesi ile bunların kendi arasındaki ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya toplam 85 SLE tanılı hasta dahil edildi. Çalışmada, tedavi değişikliği yapılmadan alınmış kan örneklerinden çalışılmış ESH, CRP, fibrinojen, serum protein elektroforezi değerleri kullanıldı. Hastalar APR değerlerine göre normal ve yüksek şeklinde ikişerli gruplara ayrılarak karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 40.1±13.5 (18-69) olarak hesaplandı. Hastaların 79'u (%92.9) kadın, 6'sı erkekti (%7.1). Hastaların 30'unda (%35.3) ESH, 10'unda (%11.8) CRP ve 23'ünde (%27.1) fibrinojen değeri ve 9 (%10.6) hastada beta bandı yüzdesi yüksek bulundu. 57 (%67.1) hastada ise poliklonal gamopati tespit edildi. ESH yüksek olan grupta, serum CRP ve fibrinojen değerleri ile gama bandı yüzdesi, ESH normal olan gruptan anlamlı düzeyde yüksek bulundu (sırasıyla, p=0.055, p=0.019 ve p=0.003).
Özet (Çeviri)
The Evaluation of Acute Phase Reactants in Patients with Systemic Lupus Erythematosus, Dr. Cihad SOLAK, Specialty Thesis, Konya, 2019 Aim: The aim of this study was to evaluate the acute phase reactants and serum protein electrophoresis and to investigate the relationship between them in patients with chronic inflammation diagnosed with SLE. Methods: A total of 85 patients with SLE were included in the study. ESR, CRP, fibrinogen and serum protein electrophoresis values which were studied from blood samples taken without treatment change were used in the study. The patients were divided into two groups as normal and elevated according to APR values. Results: The mean age of the patients was 40.1±13.5 (18-69) years. Of the patients, 79 (92.9%) were female and 6 (7.1%) were male. ESR level was detected elevated in 30 patients (35.3%), CRP in 10 (11.8%), fibrinogen in 23 (27.1%) and beta band percentage in 9 (10.6%) patients. Polyclonal gammopathy was detected in 57 (67.1%) patients. In the group with elevated ESR, serum CRP and fibrinogen levels and gamma band percentage were significantly higher than the group with normal ESR (p=0.055, p=0.019 ve p=0.003, respectively).