Hibrit araçlar için CAN bus haberleşme birimi ile araç kontrol sistemi ve linux tabanlı GUI tasarımı
Linux based GUI design and vehicle control system with CAN bus communication unit for hybrid vehicles
  1. Tez No: 704957
  2. Yazar: MURAT TOPUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT SEYFİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Günümüz otomobillerinde elektronik teknolojisi öylesine ilerlemiş ve önem kazanmıştır ki; neredeyse araç içi sistemlerin %70'ini elektronik donanımlar oluşturmaktadır. Bununla beraber modern otomobillerin konsollarının uçak kokpitlerini aratmayacak düzeyde gelişmiş tasarıma sahip olduğu gözlenmektedir. Otomobillerde onlarca sensörün kullanımı başta sürücü ve yolcu güvenliğini sağlamakla birlikte, konforu da üst düzeye çıkartmaktadır. Sensörlerden alınan bilgi ile otomobiller arıza ve hataları da sürücüye bilgi amaçlı göstermektedir. 70'ten fazla elektronik kontrol ünitesine (ECU) sahip günümüzün modern araçları onlarca sensörden aldığı bilgiler ile kullanıcıların farkına bile varamadığı birkaç milisaniye içerisinde on binlerce karar vermektedir. Sensörlerden elde edilen bilgilerin ECU'ya iletilmesinde kullanılan yüzlerce metre kablo demeti karmaşa oluşturmaktadır. Teknolojinin oldukça hızlı ilerlediği çağımızda yazılımla haberleşme ve ağ iletimi bu karmaşayı azaltmaktadır. Bu tez çalışmasında, teknolojik gelişimi hızla ilerleyen elektrikli ve hibrit araçlar için oluşturulan araç içi ağ ile sensörlerden CAN Bus haberleşme birimi vasıtasıyla alınan bilgilerin, tasarlanan gösterge paneli sayesinde kullanıcıya bilgi verilmesi ve işletilmesi hedeflenmiştir. Haberleşme birimi olarak CAN Bus, ekran tasarımı için Qt-Qml, sensörler ve haberleşme yazılımı için C-Python ve işletim sistemi olarak Linux sistem kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's cars, electronic technology has advanced and gained so much importance that; Almost 70% of in-vehicle systems are electronic equipment. However, it is observed that the consoles of modern cars have an advanced design that looks like airplane cockpits. The use of dozens of sensors in automobiles not only ensures driver and passenger safety, but also increases comfort. With the information received from the sensors, the cars show malfunctions and errors to the driver for information purposes. Today's modern vehicles, which have more than 70 electronic control units (ECU), make tens of thousands of decisions within a few milliseconds, which the users do not even realize, with the information they receive from tens of sensors. Hundreds of meters of wiring harnesses used to transmit the information obtained from the sensors to the ECU creates confusion. In our age where technology is advancing quite rapidly, communication and network transmission with software reduce this complexity. In this thesis, it is aimed to inform the driver and operate the information received from the sensors via the CAN Bus communication unit, with the in-vehicle network created for electric and hybrid vehicles, whose technological development is rapidly advancing, thanks to the designed instrument panel. CAN Bus was used as the communication unit, Qt-Qml was used for the screen design, C-Python was used for the sensors and communication software and Linux system was used as the operating system.