Tip 1 ve tip 2 diabetes mellituslu hastalarda anjiotensin konverting enzim (ACE) inhibitörlerinin insülin hormonuna ve fibrinolitik sistem üzerine etkileri
Angiotensin converting enzym inhibitors effects of insulin hormon and fibrinolytic system on patient with type 1 and type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 70499
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ULUTİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
5.0ZET Diabetes Mellitus.toplumda oldukça şık görülen metabolik bir hastalıktır,100 kişiden 1'i etkilenmiş olarak görülmektedir. Kardiovasküler ve renal hastalıkların büyük bir risk faktörü olan hipertansiyon, Diabetle beraber sıklıkla görülmektedir. Hipertansiyon.diabetlilerde diabetli olmayanlara göre daha sıklıkla görülmektedir. Diabetli hastaların % 50 'sinden fazlasında hipertansiyon gelişmekte ve daha sıklıkla da Tip 2 (NIDDM) diabetli hastalarda ortaya çıkmaktadır. Dolaşım sistemindeki bozukluklar hipergliseminin gelişiminden 15-20 yıl sonra görülmektedir. Pek çok NIDDM' li hastalarda, hipertansiyon genellikle diabet tanısı konulmasıyla birlikte tespit edilmektedir.Tip 1 diabetli hastalar, nefropati gelişinceye kadar normotensif durumdadırlar. Hipertansiyon, diabet ile birlikte aterosklerozun en büyük risk faktörleridir ve bu faktörler normal populasyona göre, dibetli populasyonda çok daha erken dönemde ve yaygın olarak ortaya çıkmaktadır. Biz bu çalışmamızda Tip 1 ve Tip 2 Diabetes Mellitus'lu hastalarda serum insülin düzeyi, tPA ve PAI 1 düzeyleri üzerine ACE inhibitörlerinin etkisini igöstermeyi amaçladık.Çalışmamızın sonucunda, hasta ve kontrol grubu sonuçları arasında anlamlı bir fark bulamadık. 47
Özet (Çeviri)
6.SUMMARY Diabetes Mellitus is the most common serius metabolic disorder of humans, affecting up to 1/100 people. Hypertension, another major risk factor for cardiovasculer and renal diseas is often found concomcantly with diabetes. Hypertension is twice as common in diabetic people as in non-diabetic people. Up to 50% of patient with diabetes develop hypertension and people with essential hypertension are particulary prone to developing type 2 (NIDDM).Many NIDDM patients are already hypertensive at the time of diagnosis of theirdiabetes. Patients with type 1 (IDDM)., are usually normotensive until the development of incipient nephropaty. Hypertension and diabetes are independent risk factors for the development of atherosclerosis, wich is more widespread and occurs earlier in diabetic people than in the general population.Circulatory complications can develop 15-20 years after the development of overt hyperglycemia.. We try in our study to show in type 1 and type 2 diabetes mellitus patients the plasma insulin level and fibrinolytic system parameters of ACE inhibitors effects. The result of our search, we find between patient group and control group are the results of plasma insulin level, tPA and PA1 1 levels not meaningful. 48