Ti̇p 2 diabetes mellituslu hastalardalosartan ve perindopirilin ürik asit üzerineolan etkilerinin karşilaştirilmasi
In patients with type 2 diabetes mellituslosartan and perindopril on uric acidcomparison of its effects
- Tez No: 777257
- Danışmanlar: UZMAN RAHİME ÖZGÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nefroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nephrology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmaya Taksim Eğitim Araştırma Hastanesi 1. İç Hastalıkları Kliniği Diyabet Polikliniğine 1997-1998 yılları arasında başvuran 34 ila 75 yaş arası (ortalama 58.63 + 9.58) toplam 72 tip 2 diyabetik hasta alındı. Hastaların 26'sı erkek (%36.1), 46'sı kadındı (%63.9) ve bilinen diyabet yaşları 1 ila 20 yıl arasındaydı (ortalama 5.16 + 4.76). Hastalar çalışma başlangıcında ve tedavinin 1, 3, 6, 12 ve 18. aylarında ürik asit, fibrinojen, 24 saatlik idrarda mikroalbüminüri düzeyi, kan şekeri ve HbA1c değerleri ve kan basınçları ölçülerek değerlendirmeye alındı. Çalışmamızda losartan verilen 27 hastanın HbA1c değerlerine göre hastalardan 10 tanesinin (%37.0) iyi metabolik kontrollü, 9 tanesinin (%33.3) kabul edilebilir metabolik kontrollü ve 8 tanesinin (%29.7) kötü metabolik kontrollü olduğu tespit edildi. Losartan alan hastaların tedavi öncesi serum ürik asit ortalaması 4.6mg/dl iken 18 ay kontrolde ortalama 3.9mg/dl bulundu. Perindopril tedavisi uygulanan hasta grubunda bulunan 25 hastanın 19 tanesinin HbA1c değerlerine göre hastalardan 17 tanesinin (%68.0) iyi metabolik kontrollü, 3 tanesinin (%12.0) kabul edilebilir metabolik kontrollü ve 5 tanesinin (%20.0) kötü metabolik kontrollü olduğu tespit edildi. Perindopril alan hastaların tedavi öncesi serum ürik asit ortalaması 4.7md/dl iken 18 ay kontrolde ortalama 5.6mg/dl bulundu. Losartan+perindopril verilen 20 hastadan HbA1c değerlerine göre hastalardan 13 tanesinin (%65.0) iyi metabolik kontrollü, 2 tanesinin (%10.0) kabul edilebilir metabolik kontrollü ve 5 tanesinin (%25.0) kötü metabolik kontrollü olduğu tespit edildi. Losartan+Perindopril alan hastaların tedavi öncesi serum ürik asit ortalaması 4.6md/dl iken 18 ay kontrolde ortalama 4.4mg/dl bulundu. Hiperüriseminin, kardiovasküler hastalıklar ve hipertansiyon açısından minör bir risk faktörü olduğu bilinmektedir. Son yıllarda birçok ilacın renal fonksiyonlar üzerinden çeşitli mekanizmalar ile ürikozürik etkileri saptanmıştır. Bu ilaçlardan biri de anjiotensin reseptör blokeri olan losartandır. Losartanın ürikozürik etkisi, ürik asit konsantrasyonu artmış hipertansif hastalarda avantaj olarak görülmektedir. Çalışmamızda da perindopril ile losartanın hipertansif tip II diyabetiklerdeki HbA1c ve serum ürik asit üzerine etkisi 18 aylık bir izlem süresinde karşılaştırılmıştır. Başlangıç ve 3., 6., 12. ve 18. aylarında sadece losartan alan, sadece perindopril alan ve losartan + perindopril alan gruptaki hastaların ortalama serum ürik asit değerlerini karşılaştırdığımızda başlangıç ayı ile 1. ve 3.
Özet (Çeviri)
In this study, Taksim Training and Research Hospital 1st Internal Diseases Clinic Diabetes Ages 34 to 75 (mean 58.63 + 9.58) who applied to the outpatient clinic between 1997-1998 A total of 72 type 2 diabetic patients were recruited. Twenty-six (36.1%) of the patients were male, 46 (63.9%) were female, and known diabetes ages ranged from 1 to 20 years (mean 5.16 + 4.76). patients study uric acid, fibrinogen, 24-hour urine at the beginning and at the 1st, 3rd, 6th, 12th and 18th months of treatment by measuring microalbuminuria level, blood sugar and HbA1c values and blood pressures was taken into consideration. According to the HbA1c values of 27 patients who were given losartan in our study 10 (37.0%) of the patients had good metabolic control and 9 (33.3%) were acceptable. metabolic control and 8 (29.7%) of them were found to have poor metabolic control. While the mean serum uric acid average of the patients receiving losartan was 4.6mg/dl before the treatment, in the 18-month control an average of 3.9mg/dl was found. Of the 25 patients in the patient group treated with perindopril, According to the HbA1c values of 19 patients, 17 (68.0%) of the patients were well metabolically controlled, 3 of them (12.0%) with acceptable metabolic control and 5 of them (20.0%) with poor metabolic was found to be controlled. Pre-treatment serum uric acid average of patients receiving perindopril While it was 4.7md/dl, it was found to be 5.6mg/dl in 18 months control. 20 given Losartan + perindopril According to the HbA1c values of the patients, 13 of the patients (65.0%) were well metabolically controlled, 2(10.0%) with acceptable metabolic control and 5 (25.0%) with poor metabolic control. was found to be controlled. Pre-treatment serum uric acid levels of patients receiving Losartan + Perindoprilwhile the mean was 4.6md/dl, it was found to be 4.4mg/dl in the 18-month control.Hyperuricemia is a minor risk for cardiovascular disease and hypertension. factor is known. In recent years, many drugs have changed over renal functions. Mechanisms and uricosuric effects were determined. One of these drugs is angiotensin receptor The blocker is losartan. The uricosuric effect of losartan is associated with increased uric acid concentration in hypertensive seen as an advantage in patients. In our study, the hypertensive type of perindopril and losartan Its effect on HbA1c and serum uric acid in II diabetics over an 18-month follow-up period. have been compared. At baseline and at 3, 6, 12, and 18 months only losartan, perindopril only mean serum uric acid values of patients in the group receiving losartan + perindopril When we compared the results, there was a statistically significant difference between the groups at the baseline month and at the 1st and 3rd months.