Tip 1 diyabetiklerin birinci derece akrabalarında adacık antikor (ICA) prevalansı
The Prevalance of islet cell antibody (ICA) in firs degree relatives of type 1 dibetic patients
- Tez No: 70500
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN SATMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
VI. Özet Bu çalışmada Tip 1 diyabetiklerin birinci derece yakınlarının serum örneklerinde preklinik dönem Tip 1 diyabet gelişimi açısından yüksek prediktif değeri olan ICA varlığı araştırıldı. Diyabeti 20 yaşın alımda başlayan 322 Tip 1 diyabetli olgunun 626 birinci derece akrabası (237 ebeveyn, 370 kardeş ve 19 çocuk) çalışma kapsamında incelendi. ICA (^ 20 JDFü) bulunan aile fertleri Tip 1 diyabet gelişme riski yüksek olarak kabul edildi. Buna göre ICA (> 20 JDFü) prevalansı %4,2 bulundu. Genel olarak kardeşlerdeki ICA sıklığının ebeveynlerden daha yüksek olduğu gözlendi (sırasıyla %4,6 ve %3,7). Çocuklarda ise çalışmaya katılanların azlığı nedeniyle pozitif ICA (> 20 JDFü) bulunan bir vakaya rastlanmadı. Birinci derece yakınlar ayrı ayrı incelendiğinde annelerde babalara göre, erkek kardeşlerde ise kız kardeşlere göre ICA (£ 20 JDFü)'nın daha sık olduğu tespit edildi (sırası ile anne ve babalarda %4,1 ve %3,4, p>0,20; erkek ve kız kardeşlerde %5,3 ve %3,8, p>0,20). Çalışmamızda birinci derece akrabalardaki ICA varlığı indeks olgunun diyabet başlangıç yaşı ile ilişkili bulunmadı, buna karşılık indeks olgunun cinsiyeti ile birinci derece akrabalardaki ICA varlığı arasında anlamlı bir bağıntı saptandı (p 20 JDFü) prevalansı diğer Avrupa ülkelerindeki sıklıktan biraz daha yüksek bulunmuştur. Çalışmanın güvenilirliğini artırmak üzere diğer otoantikor testleri ve metabolik incelemeler ile desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
VII. Summary In this study, first degree relatives of Type 1 diabetic patients have been investigated for preclinical Type 1 diabetes. For this reason, one of the most predictive tests for preclinical disease, ICA was measured in serum samples of 626 (237 parents, 370 siblings and 19 offsprins) first degree relatives of 322 patients with Type 1 diabetes mellitus. The prevalance of high titre ICA (^ 20 JDFu) was found to be 4,2%. These individuals have been accepted as high-risk patients for future development of Type 1 diabetes. Generally, The prevalance of ICA in siblings was higher than in parents. There were no offsprings with positive ICA. Individual evaluation of first degree relatives revealed that in respect to fathers and sisters, ICA was more frequent in mothers and in brothers, (fathers vs. mothers, 4,1% vs. 3,4%, p>0,20; male vs. female siblings, 5,3% vs. 3,8%, p>0,20) The presence of ICA in first degree relatives was strongly related with the sex of the proband (patient), although threre were no relationships between the age of the proband at onset and the presence of ICA in first degree relatives. In this context ICA prevalance in first degree relatives of female probands was higher than in first degree relatives of male probands (female vs. male; 5,0% vs. 3,6%, p< 0,0001) We conclude that the prevalance of ICA among first degree relatives of Type 1 diabetic patients was found to be slightly higher than in other studies performed in Europe. Although this kind of study has conducted for first time in Turkey, it should be supported with further autoantibody tests and metabolic investigations. 54