Diskli çayır biçme makineleri ile yonca hasadında farklı uygulamaların bazı yem kalitesi özelliklerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of different applications on alfalfa harvest on some forage quality features with disc mowers
  1. Tez No: 705001
  2. Yazar: YUSUF ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET HAKAN SONMETE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada farklı hasat sistemlerinin yoncanın kuruma olgusu, kuru madde kaybı ve bazı yem kalite özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırmada kaba yem bitkisi olan yonca, diskli çayır biçme makinesi (UI), diskli çayır biçme makinesi + kauçuk merdaneli şartlandırma üniteli (UII) ve diskli çayır biçme makinesi + parmaklı tip şartlandırma üniteli (UIII) olmak üzere üç farklı hasat sistemi ile hasat edilmiş ve balyalama yapılmıştır. Denemeler tesadüf blokları deneme desenine göre yapılmıştır. Araştırmada hasat sistemlerinin kuruma süresine bağlı olarak nem içeriği, kuruma oranı, kuru madde kaybı, yem kalite değerleri ve nispi yem değerleri belirlenmiştir. Hasat uygulamaların üçüncü gün sonunda nem kayıpları UI, UII ve UIII uygulamalarında sırasıyla %34.94, %39.13 ve %31.51, kuruma oranları 3.05, 2.95 ve 3.37, toplam kuru madde kayıpları ise %3.72, %2.26 ve %7.80 olarak bulunmuştur. Balyalama sonrasında yem kalitesini ifade eden HP değerleri ortalama olarak UI, UII ve UIII uygulamalarında sırasıyla %17.63, %21.33 ve %16.87 olarak, ADF değerleri %26.93, %28.27 ve %30.76, NDF değerleri ise %31.97, %30.93 ve %34.77 olarak belirlenmiştir. Nispi yem değeri ise yine sırasıyla %205.18, %201.21 ve %173.75 olarak tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda UII uygulamasının en iyi uygulama olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different harvesting systems on the drying phenomenon of alfalfa, dry matter loss and some feed quality characteristics were investigated. In this research, alfalfa was harvested by three different harvesting system including, disc mower (UI), disc mower + rubber roller conditioning unit (UII) ve disc mower + impeller type conditioning unit (UIII) and baled. The trials were conducted according to randomized block design. In the research, moisture content, drying rate, dry matter loss, forage quality values and relative forage values were determined depending on the drying time of the harvesting systems. The harvesting system's moisture loss in UI, UII and UIII applications at the end of third day were found to be 34.94%, 39.13% and 31.51% respectively, the drying rates were found to be 3.05, 2.95 and 3.37 and the total dry matter losses were found to be 3.72%, 2.26% and 7.80%. HP values expressing forage quality after baling were on average 17.63%, 21.33% and 16.87% in UI, UII and UIII applications, respectively, ADF values were 26.93%, 28.27% and 30.76%, NDF values were 31.97%, 30.93% and 34.77% was determined. The relative forage value were determined as % 205.18, % 201.21 ve % 173.75 respectively. As a result of the research, it was seen that the UII application was the best application.