HLA DR ve DP allellerin DNA düzeyinde belirlenmesi
DNA typing of HLA-DR and DP alleles
- Tez No: 70503
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT NEZİH ÇARİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
54 VI. ÖZET Allogeneik kök hücre nakli planlanan 20 hasta ve bunların her birinin HLA-A.-B antijenleri açısından uyumlu bulunan 20 vericisi toplam 40 kişinin PCR-SSO reverse dot blot hibridizasyon yöntemi kullanılarak HLA klas II gen bölgesindeki HLA-DRB1, - DRB3,- DRB4, -DR5 ve DPB1 allelleri araştınldı. Bu yöntemde amplifiye DNA örnekleri Kağıt membranlar üerinde immobilize oligonükleotid problar ile hibridize edildi. DRB tiplemesi için 31 prob DPB1 için 24 prob kullanılarak hibridizasyon yapıldı. Tüm hasta ve vericilerin DRB ve DPB1 allellerinin uyumlu olduğu görüldü. Sağlıklı vericilerde DRB ve DPB1 allel frekanslarını hesaplandı. Bu grup içinde DRB1 allellerinden 15 tanesi saptandı. Vericilerde, DRB1*0301 (%20) allelinin tüm alleller içinde en yüksek frekansa sahip olduğu görüldü. DR4 grubu allel taşıyanlann subtiplemesi yapıldığında, bunların“DRB1*0402, DRB1*0403, DRB1*0407, DRB1*0413 ”allelleri olduğu görüldü. Bu grup içinde DRB1*0403 (%7.5) en sık olarak rastlanan alleldi. görüldü. DPB1 gen bölgesi araştırılan hasta ve vericilerde 1 1 farklı DPB1 alleli görüldü. Bu allellerin hasta ve vericilerde birbiriyle uyumlu oldukları görüldü. Sağlıklı vericilerde DPB1 allel frekansları incelendiğinde DPB1*0401 (%37.5) olarak en yüksek sıklıkta olduğu görüldü Aynı DNA örneklerinin DRB gen bölgeleri 24 primer cifleri kullanılarak PCR- SSP yöntemi ile araştırıldı. PCR ürünleri %2'lik gel elektroforezinde yürütüldükten sonra UV altında incelendi ve fotoğraf ile görüntülendi Tüm hasta ve vericilerin DRB allellerinin uyumlu olduğu görüldü. DRB1 gen bölgesinde 10 allel saptandı. DR17(%20) en yüksek sıklıkta saptanan allel oldu. Sonuç olarak, PCR-SSP yönteminin hastaların ve akraba olan donörlerinin seçiminde güvenle uygulanabilinecek basit ve hızlı bir yöntem olduğuna inanıyoruz, inanıyoruz. Fakat allel suptiplemesi yapılabildiği için özellikle akraba olmayan donörlerin seçiminde PCR-SSP reverse dot blot yönteminin daha uygun olacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
55 SUMMARY 20 patients with hematological diseases and their 20 HI_A,A-B identical donors were evaluated for DRB and DPB1 compatibility, using PCR amplification and reverse dot blot hybridization. In this test, the amplified DNA fragment was hybridized with specific oligonucleotide probes immobilized as parallel lines on membrane -based strips (Innolipa test). 31 probes for DRB locus and 24 probes for DPB1 locus were used to identify in this study. We have found donor/recipient pairs fully matched for HLA-A,- B.and they were truly HLA-DR and DP identical. 15 DRB1 alleles and 11 DPB1 alleles were detected. DRB1 *0301 allele (20%) was the most frequent allele in all groups. For DRB 1*04 subtyping, a second specific amplification step was performed. Four alleles (*0402,*0403,*0407,,,0413) were found in the DR4 group. At the DPB1 locus, DPB1*0401 (37%) was observed to be high among the alleles detected in healthy donors. the same DNA sample were typed by using PCR-SSP method with DRB primers. In post amplification process, PCR products were loaded 2% agarose gel and the detection of tlhe allelles was done by photography In conclusion, we belive that PCR-SSP method is useful in matching of patients with related donors and also easy and fast method for routine typing. PCR SSO reverse dot blot hybridization method is useful in the typing of DR and DP allelles of patients and unrelated bone marrow donors.