Optimization the placement and sizing of wind turbines and capacitor banks in the distributed system by hyper spherical search (HSS) algorithm
Hyper küresel arama (HSS) algoritması ile dağıtım sisteminde rüzgar türbinleri ve kapasitör bankalarının yerleştirilmesi ve boyutlandırılması
- Tez No: 705086
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Son yıllarda, reaktif güç kompanzasyonu ve aktif güç olarak kapasitif ve dağıtılmış üretim kaynakları, dağıtım sisteminin verimliliğini arttırmak için faydalı bileşenler olarak ortaya çıkmaktadır. Yük kullanımındaki artış, iletim ve dağıtım maliyetleri nedeniyle, tüketicilere daha ucüz elektrik sağlamak, kayıpları azaltmak, şebeke ve gerilim kalitesini artırmak için dağıtılmış üretim ve kapasitör banklarınına izin verilmektedir. Bu tezde, dağıtım şebekesinin teknik ve ekonomik durumu kullanılarak dağıtılmış üretim kaynakları ve kapasitör banklarının yeri ve büyüklüğü HSS algoritması (Hyper-Spherical Search) ile optimize edilmektedir. Yükün sabit olmaması ve zamanla değişmesi nedeniyle, yük modellemesinde gerçek günlük ve yıllık eğriler kullanılmıştır. Aktif ve reaktif güç tüketimi, yük türü ile (mesken, ticari ve sanayi) orantılı olarak yükün gerilimine bağlı olduğundan, bu tez de değişken yük modeli kullanılmaktadır. Ayrıca enflasyon ve faiz oranları şebeke değişken maliyetleri üzerindeki (şebeke kayıpları ve bakım araçları) zaman etkiside dikkate alınmaktadır. Yıllık yük boyutundaki artışlar dikkate alınarak dört yıllık simülasyon gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, capacitive and distributed generation sources as reactive power compensation and active power producers are useful components for increasing the efficiency of the distribution system. By the increase using in load and transmission and distribution costs, distributed generation and capacitor banks are allowed to provide electricity to consumers at the cheaper price and reduce losses, improve voltage profile and network benefit. In this thesis, we tried to optimize the location and size of distributed generation resources and capacitor banks with the HSS algorithm (Hyper-Spherical Search) Using the technical and economic status of the distribution network. To approach the load modeling, the real daily and annual curves has been used, so that the load is not constant and changes over time. Since the active and reactive power consumption is dependent on the voltage of the load proportional to the load type (residential, commercial and industrial), in this thesis the variable load model is used and also, the time effect on network variable costs (network losses and maintenance instruments) from the concepts of inflation and interest rates is taken into consideration. The simulation has been carried out for 4 years in consideration of the increase in annual load size.